Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Военният министър иска България да се настани в европейската отбранителна база

13 май 2024, 17:53 часа • 2184 прочитания

„Необходимо е отбранителната политика и политиката в областта на индустрията да бъдат адаптирани към ускоряване на интеграцията на нашето оръжейно производство с това на Европа“. Думите са на министъра на отбраната Атанас Запрянов, който на 13 май откри тематичен семинар „Иновациите в българската отбранителна индустрия и модернизацията на Българската армия“ в УНСС.

Семинарът е под патронажа на министъра на отбраната и министъра на икономиката и индустрията д-р Петко Николов и се провежда в рамките на националната научна програма „Сигурност и отбрана“.

F-16, корабите за ВМС и "Страйкър" - как България може да се възползва

В приветствието си Запрянов подчерта, че индустриалното сътрудничество, развивано при изпълнение на някои по-значими проекти за модернизация на Българската армия, създава добри възможности както за отбранителната индустрия, така и за модернизацията на Въоръжените сили. Примери са реализацията на проектите за строителство на два многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили, програмата за индустриално сътрудничество за изтребителите F-16 Block 70, както и перспективите за подобно сътрудничество по договора за придобиване на бойни машини „Страйкър“.

Още: Самолетите F-16 Block 70 ще се поддържат изцяло у нас

"България да се настани на европейския пазар за боеприпаси"

„В навечерието на нашето оръжейно изложение „Хемус 2024“ апелирам за по-тясна връзка на армията, Министерството на отбраната, Министерството на икономиката с науката и промишлените предприятия. За да може да се организираме така, че нашата индустрия постепенно да се настани както на създавания в момента европейски пазар за бойни припаси и отбранителна техника, така и в европейската отбранителна и технологична база. Това е бъдещето“, подчерта Запрянов, цитиран от пресцентъра на МО.

Още: Атанас Запрянов: Армията ще се стабилизира с 2,5% от БВП

В приветствието си той акцентира и върху значението на наскоро приетата от Народното събрание „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“, която очертава насоките за развитие на отбранителните способности и може да служи като ориентир за отбранителната индустрия по отношение на инвестиционните намерения на МО. „В нея са включени основните проекти за превъоръжаване на Българската армия, с оглед развитието на военните способности на НАТО и Европейския съюз, с отчитане на уроците от войната в Украйна и конфликта в Ивицата Газа“, посочи министърът.

Снимка: БГНЕС

„Нито една държава няма потенциала да разполага и поддържа самостоятелно пълен спектър от отбранителни способности и съответния промишлен и технологичен капацитет на своя територия“, посочи още той. И акцентира върху разработените инициативи, програми и инструменти на НАТО и Европейския съюз, насочени към укрепване на отбранителната технологична и индустриална база.

Още: Британският министър на въоръжените сили иска засилване на сигурността в Черно море

„Министерството на отбраната разглежда всички тези инициативи и инструменти като възможности за развитие на силни и устойчиви отбранителни индустриални способности и капацитет. От своя страна, българската отбранителна индустрия и научноизследователски организации демонстрират намерения да бъдат активен участник в тези инициативи и стават все по-търсен партньор за участие в международни консорциуми“, посочи още Атанас Запрянов.

В тематичния семинар участваха още проф. д-р Димитър Димитров - ректор на УНСС, Христо Гаджев - председател на Комисията по отбрана в Народното събрание, полк. доц. д. н. Борислав Генов – директор на Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, представители на отбранителната индустрия и др.

Още: Началникът на отбраната и генерал от НАТО обсъдиха засилване на ПВО на Алианса

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес