ВМРО стартира преговорите за по-широка патриотична коалиция, която да се яви на парламентарните избори на 2 октомври. На първата среща, инициирана от партията, присъстваха представители на КОД, НФСБ, Български съюз за директна демокрация и Общество за нова България.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Още в началото на срещата съпредседателят на ВМРО Искрен Веселинов очерта основните точки, които би трябвало да са водещи за патриотично-консервативния проект. От партията определят "рупорите" си така: "ляво-либералният радикализъм, „Зелената сделка“, която ощетява финансово българина, намаляването на бюджетните разходи, енергетика, основата на пазарен принцип, а не на геополитически интереси, повишаване на раждаемостта и справяне с демографската катастрофа, лустрацията и конституционни промени".
Другият съпредседател и български представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки направи уточнението, че ВМРО е планирала тази форма на разговори още от есента на миналата година, но това е станало невъзможно заради "конюнктурата в държавата".
"Всички присъстващи обаче бяха на мнение, че това обединение, инициирано от ВМРО, е нужно на държавата, и започват разговори със структурите си за неговата реализация. Дали това ще стане възможно за изборите на 2 октомври, е въпрос на разговори и на технически параметри по преговорите на всички формации, които продължават", съобщават от пресцентъра на ВМРО.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
От партията призоваха за „обединение на българофилите“ за новите избори още в края на юли, като поканиха дори партията на Стефан Янев „Български възход“ и „Има такъв народ“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
Припомняме, че бившата националистическа коалиция „Обединени патриоти“ включваше ВМРО, НФСБ и „Атака“ (която бе изключена през юли 2019 г.). В 44-ото Народно събрание коалицията разполагаше с 27 депутати – 11 от ВМРО, 8 от НФСБ и 8 от „Атака“.
На последните избори на 14 ноември 2021 г. ВМРО се яви отделно, като спечели 1,08% подкрепа – или малко над 28 хиляди гласа. „Атака“ получи 0,46%, а Патриотичен фронт с НФСБ вътре – 0,33% от гласовете.