Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Влизането в сила на закона за горивата се отлага с шест месеца, решиха депутатите на първо четене

23 януари 2019, 10:40 часа • 2004 прочитания

Парламентът прие предложението на Министерски съвет за отлагане на срока за влизане в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Придобилият популярност като закон за горивата трябваше да започне да поражда правни последици на 28 януари, но по предложение на Министерски съвет направените през лятото на 2018 г. изменения трябва да влязат в сила след 6 месеца.

Въпреки че темата породи остри дебати в пленарна зала, предложението за отлагане бе прието с гласовете на 112 народни представители, нито един глас „против“ и 28 – „въздържали се“.

С него се въвеждат специални изисквания за регистрация на търговците с нефт и нефтопродукти - определен уставен капитал и обезпечение, както и високи санкции за нарушителите.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

От големите търговци на горива се изисква капитал, не по-малък от 1 млн. лева, а от дребните - 20 хил. лева. Дистрибуторите на бутилиран газ трябва да притежават минимум 10 хил. бутилки за съхранение.

Лице, което осъществява търговия с нефт и нефтени продукти без регистрация, ще подлежи на глоба в размер от 25 до 250 хил. лв., а за повторно нарушение тя ще е в двоен размер.

Забранява се също и на моторните превозни средства да зареждат от мобилни бензиностанции, за което се предвижда санкция от 20 до 200 хил. лв.

На 17 януари парламентарната Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата прие предложението за отлагане на закона.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Представители на Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива обявиха решението си отново да преминат в протестна готовност срещу Закона за горивата. Търговците подчертаха, че протеста срещу Закона за горивата нямат намерение да свалят правителството и не работят срещу него.

На 8 януари омбудсманът Мая Манолова внесе жалба в Конституционния съд срещу промените в Закона за горивата.

Българската петролна и газова асоциация (БПГА) и Българската стопанска камара (БСК) се обявиха срещу отлагането на Закона за горивата. От Българската петролна и газова асоциация заявиха, че напускат КРИБ заради решението на Министерския съвет да предложи отлагане на закона.

Дебати

В пленарната зала се чуха различни мнения. Според ДПС целият този процес показва „управленска немощ“, въпреки че от движението подкрепиха отлагането на влизането в сила на закона. „В оставащите месеци да бъдат направени разумни промени“, призова Димитър Аврамов, който определи закона като „негоден“.

„Стигна се дотук, въпреки че още преди приемането имаше предупреждение от малките търговци на горива, че стотици фирми ще фалират и ще им се отнеме бизнеса“, заяви депутатът от „Обединени патриоти“ и лидер на НФСБ Валери Симеонов. Според него отлагането на закона е необходимо, защото той поставя непосилни условия за собствениците на тези бензиностанции, а промените могат да бъдат определени като непосилни. „Препоръчвам на работната група да коригира промените така, че този бранш да не бъде ощетен“, призова той.

От БСП очаквано се чуха критики. „Днес няма представител на Министерски съвет, който да обясни какви са причините за това забавяне“, започна Драгомир Стойнев от левицата. „Защо управляващите досега не си свършиха работата?“, попита той, припомняйки, че законопроектът е обнародван отпреди 6 месеца в Държавен вестник. „Министерски съвет не си мръднал пръста! Каква е гаранцията, че за следващите 6 месеца ще се случат необходимите промени? Да не би да е заради предстоящите избори, за да има тишина и спокойствие. Така не решаваме, а замитаме проблемите на хората“, смята Стойнев. Той също обвини мнозинството в управленска немощ и за пореден път припомни позицията на БСП, която настоява за разпускане на този парламент и организирането на предсрочни избори.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес