"Кантарите - като контролна дейност - не могат да съществуват на територията на ГКПП" при пълноправно членство на България в Шенген. Това заяви директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, който обяви, че за целите на контролната дейност кантари няма да има от 1 януари 2025 г., ако страната ни и Румъния бъдат допуснати на 100% в Шенгенското пространство.
Още: Тестът на Кирил Петков е отрицателен за наркотици: Вярва ли му Делян Добрев?
Още: "Не говорим за коалиция": БСП с детайли как вървят дискусиите с ГЕРБ, ДБ и ИТН
Още: Какво се променя с влизането ни в Шенген? (ВИДЕО)
"Избирателно" ще се осъществява друг вид контрол – с цел анализ на рисковете, обясни той. Контролната дейност пък ще се изнесе във вътрешността на страната, както е във всички държави членки на пространството за безгранични пътувания.
Стана ясно още, че такса "мост“ ще бъде възможна за плащане и онлайн, за да няма опашки. Премиерът е разпоредил да се открият и да заработят и други методи като Telepass („Телепас“), с които да не се усети граничен контрол. Агенция „Митници“ ще бъде готова с това на 1 януари 2025 г., увери Георги Димов.
Още: Киселова обяви кога се очаква приемането на "удължителния" бюджет
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Както знаете, на 12 декември се очаква Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да гласува пълноправното членство на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г., след като Австрия даде знак, че вдига ветото. В период от половин година след това ще продължи граничен контрол с цел анализ на рисковете по българо-румънската и румънско-унгарската граница, а границата между България и Гърция ще е изцяло свободна за преминаване: Все повече знаци, че България ще е в Шенген от 1 януари, но с още 6 месеца граничен контрол.
Ще продължи ли дезинфекцията?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Важен остава контролът на дезинфекцията по границите, тъй като в Румъния и Гърция бяха открити огнища на чума по животните. Преди дни стана ясно, че във ферма с над 1700 овце във Велинград е открита чума, като от Българска агенция за безопасност на храните заговориха за нелегално внасяне на животни.
"По отношение на дезинфекцията, която се извършва, към момента усложнената обстановка в Румъния продължава, така че дезинфекцията няма да възпрепятства това евентуално влизане в Шенген, защото съоръженията са на такова място, където транспортните средства минават безпрепятствено", съобщи на същия брифинг директорът на БАБХ Светлозар Патарински.
Още: Илва Йохансон: На Нова година ще отворя шампанското за България и Румъния в Шенген
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
Снимка: "Дунав мост", областна управа Русе
"Екипите от лятото по всички пунктове извършват профилактична дезинфекция, с цел да се предпази българското животновъдство. Докато анализите показват, че тази опасност не е отминала, екипите ни ще бъдат по граничните пунктове. Опасността е доста сериозна", посочи той и подчерта, че премиерът Димитър Главчев е свикал извънреден съвет по темата днес следобед, 29 ноември.
Още: Главчев свиква Централния епизоотичен съвет
Що се отнася до унищожаване на животни, шефът на БАБХ каза, че "искрено" се надява това да се ограничи. Главчев посочи, че "ако има такова нещо, ще бъде ограничено и ще бъдат компенсирани всички собственици и стопани на животни - нека да бъдат спокойни".
Местната власт влиза в щаб за Шенген
"Ще създадем щаб, в който да включим и местната власт, кметовете на Видин и Русе, за да кажат какви въпроси имат населените места, на чиято територия са тези ГКПП", съобщи Главчев от "Дунав мост 2" при Видин. "Видяхме и ремонта – преди Коледа ще бъде завършена отсечката, тогава ще бъдат пуснати и двете ленти. В този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в сухопътния Шенген", допълни служебният премиер.
"Изпълнителната и местната власт работят, надяваме се и една друга власт да заработи. Ако бяхме спрели ние да работим един месец, както е Народното събрание, щеше да се усети доста сериозно", разкритикува той депутатите и неуспешните им опити за избор на председател на парламента.
Още: Депутатите с историческо дъно, седем пъти не могат да си изберат председател (ОБНОВЕНА)