48-то Народно събрание трябва да стартира работата си с летящ старт, заяви зам.-председателят на АБВ Владимир Маринов и представи предложенията на АБВ към коалиционните партньори за законодателни инициативи.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Той подчерта, че неотменимо задължение на следващия парламент е работата по бюджета за следващата година. Според Маринов, задължително трябва да бъдат продължени социалните ангажименти и ангажиментите към бизнеса. Бюджетът за 2023 година трябва да гарантира овладяване на инфлацията, при това, в краткосрочна перспектива, категоричен е Маринов.
Като част от коалиция „Български възход“, АБВ ще предложи на коалиционния съвет да бъдат предприети мерки свръхпечалбата на частните енергодружества със закон да бъде взета в полза на държавата и преразпределена върху най-уязвените групи българската индустрия и българските потребители. Той обясни, че в момента печалбите от държавните дружества отиват (по закон) за компенсации на бита и бизнеса, което води до невъзможност на държавните дружества за развитие на енергийните мощности.
Огромно притеснение буди фактът, че по нито една от Оперативните програми за новия програмен период България все още не е договорила никаква рамка в десетте направления, алармира Маринов. Става въпрос за около 11 млрд. европейско финансиране и малко повече от 2 млрд. национално съфинансиране, уточни той и изтъкна, че на прага на третата година от новия програмен период на практика не е гарантирано усвояването на тези средства.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Сред предложенията на АБВ към коалиционните партньори е и създаването на Съвет по законодателството към председателя на Народното събрание, който, по думите на Маринов, ще гарантира координацията и ефективността в законодателната инициатива.
Планът за възстановяване и устойчивост и ангажиментите на България към по него също са акцент в предложенията на АБВ. Маринов подчерта, че не всички от поетите ангажименти по 22-та закона, които трябва да бъдат променени, отговарят на националния ни интерес. Като пример, той посочи обещанието за закриване на въглищните централи на два етапа. Въглищните централи в България са базова мощност и няма с какво да бъдат заменени, подчерта той и изрази опасения, че държавата ни може да претърпи по Плана за развитие по-тежки загуби, отколкото да спечели.
Сектор земеделие също трябва незабавно да влезе във фокуса на работата на новите народни представители, категоричен е Владимир Маринов и посочи, че скоро изтича срокът за одобрение на стратегическия план за развитие на сектора. Ако рамката не бъде приета, България подлага целия сектор на огромен риск, предупреди зам.-председателят на АБВ.