Стратегията, която вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов предложи за интеграцията на маргинализираната част от ромския етнос, предизвика редица реакции сред депутатите в парламента, предаде БГНЕС.
Публикуваната във Facebook концепция на Каракачанов предвижда пакет от мерки за премахване на гетата и справяне с престъпността сред ромите, сред които са обществено полезен труд, контрол над социалните помощи, спиране на детската раждаемост и още редица други механизми. Според лидера на ВМРО помощите трябва да бъдат спирани при отказ за започване на работа, спиране на децата от училище, демонстриране на скъп начин на живот, несъответстващ на статута „социално слаб“. „За мен е важно, за да бъде премахната професията „социално слаб“, да бъде сложен и таван на социалните плащания към един човек или домакинство на годишна база“, написа Каракачанов, обосновавайки част от мерките.
Те обаче предизвикаха разнородни политически реакции. „Не съм се запознал детайлно. Най-общо погледнах върху тази програма – това са заложените неща в програмата на НФСБ, след това в „Патриотичния фронт“. Основните пунктове са тези: образованието, гетата, раждаемостта, деца раждат деца“, заяви Валери Симеонов, лидер на НФСБ и коалиционен партньор на Каракачанов в „Обединени патриоти“. На Симеонов не му хареса и факта, че акцентът пада единствено върху ромския етнос. „От същите недъзи страдат и други етноси, включително представители на нашия“, смята той.
По-критичен в оценката си бе съпартиецът му Валентин Касабов. „Всичко, за което се говори в концепцията на Красимир Каракачанов, е на НФСБ - едно към едно е преписана“, категоричен бе той в кулоарите на парламента. Той уточни, че въпросните текстове, с много малки изключения, са заложени в програмата на партията му от около 10 години.
Темата коментира и другият партньор – „Атака“. „Иска ми се да вземем полезно за всички решение за концепцията на Красимир Каракачанов и да излезем с общо становище на „Обединени патриоти“, призова Явор Нотев. Той подчерта, че тази тема не е никак чужда на партията му, но не пожела да коментира концепцията в детайли.
Силен отпор дойде от редиците на ДПС. „Концепцията на Красимир Каракачанов е противоконституционна“, категоричен бе депутатът Джейхан Ибрямов. „Всички ние се раждаме с равни права, имаме свободно движение. Тук става дума за един вид крепостничество. Ако някой не иска да се занимава със земята, която му се предостави, това не е ли вид принуда?“, попита той. Според него подходът на Каракачанов и ВМРО се дължи на наближаващите европейски избори.
„Някои политически партии трябва да си търсят позагубените рейтинги, за да изкарат поне един евродепутат“, смята той. Ибрямов стигна и още по-далеч в негативната си оценка като заяви, че концепцията на ВМРО копира философията на нацизма, което според него отдалечава България от европейския ѝ път и демократичните принципи.