Днес, 16 март, с помощта на индийските военноморски сили, екипажът на отвлечения на 14 декември 2023 г. кораб "Руен", сред които има седем български граждани, беше освободен, съобщи днес вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Благодарение на усилията на индийските военни целия екипаж на кораба е освободен. Всички моряци са в добро здраве и в момента се полагат усилия за тяхното своевременно завръщане в България, добавя тя.
Корабът „Руен“ с 8 български, 9 мианмарски и 1 анголски граждани на борда бе превзет от пирати в Арабско море през декември миналата година.
"Министерството на външните работи в тясно сътрудничество с всички компетентни институции, задграничните представителства на Република България в региона и международните партньори се ангажира активно в усилията за освобождаване на българския екипаж. Днес, 16 март, в МВнР бе повикан и индийският посланик в София, като бе отправена допълнителна молба към индийската страна за съдействие и предприемане на всички възможни действия за опазване на живота и здравето на екипажа. Изказвам огромна благодарност за съдействието на индийската страна в процеса по освобождаване на българските моряци", заяви още Габриел.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
ОЩЕ: Kораб на индийския военен флот пресрещна отвлечения кораб "Руен", ето какво последва
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Припомняме, че по-рано днес стана известно, че военен кораб на индийските ВВС е прехванал отвлечения товарен кораб "Руен" и е поискал от намиращите се на борда сомалийски пирати да се предадат, съобщи говорител на индийските ВМС, цитиран от Ройтерс. Пиратите, за които се смята, че са отвлекли плаващия под малтийски флаг кораб за насипни товари на 14 декември, са открили огън по военноморския кораб в международни води, добави говорителят, без да предостави повече подробности. Инцидентът се е случил вчера.
ОЩЕ: Отвлеченият български кораб "Руен" е отплавал от бреговете на Сомалия