С 13 гласа "за", 7 "против" и 0 "въздържал се", комисията по отбрана повторно одобри ратификацията на договорите за закупуването на изтребители F16, с което отхвърли президентското вето. Предстои в петък ветото да влезе в пленарна зала и по всичко личи, че също ще падне.
Междувременно на "Дондуков" 2 президентът Румен Радев даде изявление, в което обясни мотивите за ветото си: "Това е дългоочаквана стъпка, но тя не може да става за сметка на достойноството и суверенитета ни, започна той с обяснението си защо блокира сделката за 8-те изтребителя F-16, като парламентът се готви да премахне президентското вето.
Радев поиска нов мандат и да бъде даден ясен отговор как са защитени българските интереси по сделката – за цената от 2,2 млрд. лева без ДДС и за срока на доставка, след 4-5 години. Президентът използва думите "орязан пакет въоръжение, оборудване и обучение" по адрес на сделката, както и добави, че имало скрити разходи плюс възможност за промяна на клаузи на договора, за доставка и цени едностранни от американска страна. "Задължителен е нов дебат в Народното събрание, който да даде ясен отговор как са защитени българските интереси по отношение на: Цената за придобиване от 2.2 млрд. лева без ДДС при 100% авансово плащане; Срока за доставка на самолетите най-рано след 4-5 години; Орязания пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, при който самолетът остава с ограничени способности; Скрити и неуточнени разходи, които България ще плаща впоследствие по отношение на инфраструктура, транспорт, въоръжение, оборудване, обучение, услуги, данъци и такси; Промяна на клаузите на договора едностранно от изпълнителя без съгласуване с българската страна по отношение на цени, срокове и обем на доставки и услуги; Неустойки на неизпълнение", каза Радев.
Държавният глава обяви, че не е против F-16, а попита кога ще може в България да има ежегодна техническа поддръжка, кога ще купим следващите 8 самолета, кога ескадрилата F-16 ще придобие оперативна готовност и колко ще платим. По думите му, няколко управления ще плащат за сделката сега.
В опит да защити мотивите на държавния глава проф. Емилия Друмева от президентската институция по време на заседанието на комисията по отбрана изтъкна, че и ратификационните закони са закони като останалите и че правилата са да минават на две четения в различни заседания, макар, че има практика ратификациите да се гласуват на две четения в едно заседание и че е предвидено такова изключение. "Наистина съществува такава практика при по-кратки закони, закони от технически характер, закони, при които не се заявяват предложения за добавка или изменение на текста и най-често се прилага при ратификационните закони, но това е практика, правилото си остава", отбеляза проф. Друмева. Тя цитира решение на Конституционния съд № 5 от 2015, според което приемането на закон с две гласувания в едно заседание може да бъде само по изключение и при положение, че подобно решение не нарушава други конституционни принципи и правила. "Прибягването до подобно изключение не бива да ограничава плурализма в Народното събрание", подчерта Друмева.
Снимка: Actualno.com/Ива Иванова
Категоричен отпор срещнаха мотивите на държавния глава за връщането на ратификацията за ново обсъждане. "Не мога да се съглася, че бил необходим широк обществен консенсус и подкрепа, обществено съгласие, че не били изяснени много въпрои", категорино заяви военният министър Красимир Каракачанов и подчерта, че дали самолетът да бъде Gripen или F16 се коментира две години и половина и в обществото, и в медиите, и в институциите.
"По кой въпрос в България има широк консенсус? Няма по темата за циганската престъпност, а да очакваме да има по въпроса за закупуване на нови самолети, защото част от обществото все още смята, че купуваме американски самолети, за да нападаме Русия", изрази недоумение той, убеден, че по тази тема консенсус не може да има. "Практиката на ратификация на международни договори на две четения в едно заседание е масова – на 99.9%", посочи още министърът. Каракачанов е убеден, че още един дебат нищо няма да промени. "Не смятам, че с още един дебат ще се мотивира парламента да намери консенсус", заяви той и отбеляза, че противниците на сделката не посочват технически или други аргументи, а политически доводи, включително с колко лева могат да се увеличат заплатите, ако не купуваме самолети.
"Предложението да се отложи гласуването с 6 месеца няма да реши въпроса с цената на самолетите. Ясно е че цените ще скачат нагоре", изтъкна още Каракачанов.
Досега нито един президент не е наложил вето като се мотивира с поцедурата на Народното събрание, подчерта зам.-председателят на парламента Емил Христов, който водеше заседанието на 19 юли, когато бе ратифицирана сделката. Той също изрази недоумение какво представлява постигане на широк консенсус. "Нормално е да има спорове, съгласни и несъгласни и затова Конституцията и правилникът на парламента дават възможност на народните представители да изразят своето мнение", подчерта той и категорично заяви: "Не сме нарушили по никакъв начин процедурата". Той отбеляза още, че поради клаузи за конфиденциалност договорите за изтребителите не могат да се разгласяват и изрази недоумение как да се търси широк консенсус по тях.
Критики към ветото прозвучаха и от Милен Михов от Патриотите. По думите му ветото е 37 реда от около 300 думи за толкова важен договор и няма мотив – има декарация, пожелание, оценка за процедурите на НС като "бърза писта", но няма мотив защо е върнат този закон. Той упрекна проф. Друмева, че "звучи като конституционен съдия" и повдигна въпроса дали президентската институция има право на конституционен надзор.
От БСП заявиха, че ще подкрепят ветото. Николай Цонков от левицата повдигна въпроса "защо трябваше да се разработват различни експертизи, когато накрая се оказа, че решението е политическо и беше подценена военната експертиза". Той съобщи, че в доклад на работна група, която е разглеждала договорите, се изразявали притеснения, че това, което получаваме като реални възможности на самолета за тази цена създава реални рискове както за реализация на проекта, така и за реалното повишаване на отбранителните ни способности. Зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов категорично отхвърли подобни твърдения и заяви, че в хода на преговорите всичко е документирано. "Няма документ, в който да има възражение на военната експертиза по отношение на пакета", заяви той.
Ръководителят на ВВС ген. Цонко Стойков подчерта, че изтребителите с тези системи и това оборудване, интегрирано в тях, независимо, че няма да има закачени управляеми ракети, ще имат пълна бойна готовност. Той изтъкна, че ще имаме възможност с тренажорните комплекси, които ще получим да започнем обучение на техници и специалисти, пилоти, инженери и че ще получат подготовка в пълен обем.
Против ветото и в подкрепа на ратификациите се обявиха и от ДПС.
"Обществото е на две различни мнения по този въпрос. Не малка част от хората само като чуят, че самолетът е американски са против. Ако беше руски, сигурно другата част щяха да са против. За мен е важно какво мислят военните, а те подкрепят тази инициатива", заяви пред журналисти след гласуването министър Каракачанов. Той е категоричен, че всяко забавяне би довело до оскъпяване на самолетите и по-неблагоприятни условия за бъдещ договор. "Ако бяхме отложили с 6 месеца, с 3 месеца, с 1 месец това би означавало да излезем от срока на офертите и да започнем целия процес отново с преговори, с разговори, но при различни цени и то по-високи", коментира той. Според Каракачанов изкуствено се прави спор Русия - Америка. "Въпросът е един: кое е изгодно за България и това добре ли е, за да модернизираме нашите въоръжени сили и отговорът за мен е че е добре", заяви военният министър.