Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане" ще си дадат имунитетите

19 декември 2024, 12:10 часа • 638 прочитания

Народните представители Веселин Вешев и Ангел Георгиев от политическа партия "Възраждане" ще си дадат доброволно имунитетите за трети път. Това обяви депутатът от проруската партия Ангел Георгиев пред медиите в парламента след като изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска шестима депутати от 51-ото Народно събрание да бъдат разследвани, като сред въпросните лица, са и двама от партията на Костадин Костадинов. 

Припомняме, че Георгиев и Вешев бяха задържани по време на протест за оставката на правителството пред регионалното министерство на 27 януари 2020 г. и по-късно обвинени в причиняване на лека телесна повреда на полицаи, съпротива срещу орган на властта и хулиганство. Двамата твърдят, че те са били бити от полицаи, които дори употребили електрошок срещу единия.

"Той беше удрян с електрошок, аз бях блъскан в стената на сградата на Министерство на регионалното развитие (МРРБ). Бях удрян, включително има видеокадри, на които това се вижда.  Това е едно дело, което е изключителон поръчково, съдийката е тотално пристрастна, тя е отявлен привърженик на ПП-ДБ.  Нас въобще не ни притесянва, за трети път ще си дадем имунитетите", заяви Георгиев пред медиите в парламента. ОЩЕ: Съдът поднови делото срещу двама депутати от "Възраждане"

Какви са правилата?

Припомняме, че по правилник народните представители не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване, освен за извършено престъпление от общ характер, и то с разрешение на Народното събрание, а когато то не заседава - с разрешение на неговия председател. 

Разрешение за задържане не се иска при заварено тежко престъпление, като в този случай незабавно се уведомява парламентът, а когато той не заседава, отново - председателят. 

В случаи на достатъчно данни, че народен представител е извършил престъпление от общ характер, главният прокурор отправя мотивирано искане до Народното събрание.

Разрешение за възбуждане на наказателно преследване не се изисква при писмено съгласие на народния представител. Даденото писмено съгласие обаче не може да бъде оттегляно от народния представител.

Когато депутатът не се откаже доброволно от имунитета си -  искането на главния прокурор и приложените към него данни се разглеждат от Народното събрание, което се произнася с решение не по-рано от 5 дни след постъпване на искането. При поискване и явяване народният представител се изслушва от Народното събрание. ОЩЕ: Бориславова, Василев и още четирима: Сарафов поиска имунитетите на депутати от пет различни партии (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес