Преди да погледнем към кметовете и мандатите (само два), нека видим какво е положението с регулаторните органи. Трябва да има дискусия и публичност – дали обаче само за органите, които формира Народното събрание или за тези, които се формират от правителството и президента? Това заяви конституционният експерт доц. Наталия Киселова по темата конституционни промени.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Когато някой си е избрал някоя темичка, по която го боли, но не е съгласувано с другите, получаваме кърпено одеяло, предупреди доц. Киселова пред БНТ. Тя посочи специално изборния процес и статута на служебните кабинети – предложението е да се насрочат изборите, а парламентът се разпуска месец преди изборите. Това означава, че хем още няма служебно правителство, хем има регистрация за новите избори – значи ли, че имунитетът на депутатите няма да се прекъсва т.е. депутатският имунитет може да стане вечен за някои? Защото преди да бъде разпуснат стария парламент, вече ще има регистрирани кандидати за новия парламент – т.е. депутати, които от стария парламент тръгват към новия, а кандидатите също имат имунитет. Добрите намерения може да доведат до доста уродлива практика, предупреди Киселова и поиска такива текстове да се изчистят.
Конституционни промени в съдебната власт
Специално за съдебната реформа, доц. Киселова предупреди първо да се видят правомощията на прокуратурата. Конкретно – прокуратурата да оспорва противоконституционни актове. Значи ли, че държавното обвинение ще може да оспорва само през наказателно производство? А децентрализацията на прокуратура трябва сериозно да се осмисли, за да има вътрешен контрол преди съдът да контролира какво прави държавното обвинение, предупреди доцентът.
Според д-р Иван Брегов, правен експерт в Института за пазарна икономика (ИПИ), не вижда нужда от промяна никъде в Конституцията, освен в главата за съдебната власт. Всичко друго предложено е конфликтно, смята той, като уточни, че българската конституция до голяма степен е изпълнила задачата си. Да не стане така, че в петте административни района на прокуратурата ще се прилага еднакво законът – не може Прокурорският съвет да е органът, който контролира, трябва да е прокурор (сега контролът и методическите указания са в правомощията на главния прокурор).
Специално за прокурорите и следователите (Прокурорския съвет), Брегов изрази одобрение, че съдии могат да участват в оценката дали да бъдат повишени или не. Но той видя като „доста декоративен“ текста за регулаторните органи, защото има само пожелания, а не конкретика като регулации: ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внасят общ проект за промени в Конституцията
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Като цяло обаче Брегов посочи, че е привърженик на промени в Конституцията - въпросът е да се мисли много какво се прави.
ОЩЕ: ПП-ДБ обявиха проект за конституционни промени, предлагат 24 май да е национален празник