"През 2020 г. не бяхме на площада, за да получим мутрите обратно в парламента. Ние искахме мутрите да са в затвора. Да бъдат лишени от всякаква власт и да им се потърси отговорност. Когато чуя, че няма алтернатива, аз се вбесявам. Щом така се твърди, аз ще направя такава алтернатива".
Това каза бившият служебен министър на културата проф. Велислав Минеков.
"Ще обявя сбор, за да решим какво ще правим. Искам да се направи нещо, да има граждански контрол. Участващите в "сглобката" са обречени на нищожество в следващото Народно събрание. Очертава се празнина. Тя трябва да е запълнена от нормални хора, а не от мутра, която продава евтино лекарства. Планирам среща. Дали ще е на площада, дали ще е в зала – искам да знам какво е настроението на недоволните. Трио се прави от трима. Това е безкрайно недостатъчно. Трябва да има обединение", допълни той пред bTV.
Още: За Илияна Йотова вотът на недоверие вече се бил състоял
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Минеков коментира и предстоящата конституционна реформа:
"Ако утре за тях гласуват милион или два – заповядайте, правете реформа. Трябва да се появят харесвани и желани, които дават надежда. Не вярвам тази коалиция да оцелее. Най-много 2-3 месеца. Съдебна реформа означава мутрите, срещу които протестирахме, да влязат в затвора. Такава реформа няма да има. Ако има, ще бъде частична или твърде нежна", категоричен е той.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Протестите в културата
"Разбрах, че започва стачка сред музикантите от Софийската филхармония. Имат право, защото там е абсолютна мизерия. Те получават заплати в размер на една пета от тези, които са в Народния театър. Музикантите са хора без детство. Те не са ритали топка като мен на улицата. Когато се достигне съвършенството и видят една мизерна заплата, почти половината от тях избират работа в чужбина. Ние сме най-големият износител на музиканти", посочи бившият служебен министър на културата.
Още: И на втора инстанция: Вежди Рашидов осъди Велислав Минеков за клевети
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Той посочи още, че проблемът не е само с артистите:
"Миналата година сценичните изкуства бяха подпомогнати с 33 млн. лева. до края на годината. Това няма да се случи повече. Музеите и галериите бяха подпомогнати тогава, но сега не знам как ще оцелеят. В Национален фонд "Култура" имахме 32 млн. лева. Днес има 7 млн. лева. Не очаквайте да има чудеса. Средствата за фестивали са мизерни. За консервация и реставрация – трагедия. До ден днешен не са тръгнали в основната си част средствата за теренните проучвания, археология. Това е толкова забравено, че е чак обидно", подчерта Минеков.