Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Важна новина: ПАСЕ похвали България, иска спиране на постмониторинговия диалог

07 март 2024, 17:40 часа
Реклама

На заседание от 6 март в Париж Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) предложи приключване на постмониторинговия диалог с България.

Реклама

ПАСЕ похвали България

Комисията за наблюдение на ПАСЕ похвали България за това, че е преодоляла политическата криза и нестабилност, илюстрирана от петте последователни предсрочни парламентарни избора през 2021-2023 г., и за факта, че през юни 2023 г. бе създадено коалиционно правителство.

"Властите успяха да съберат парламентарното мнозинство, необходимо за конституционните промени, необходими за създаването на независима съдебна система и гарантиране на устойчивостта на реформата", заявиха депутатите Торхилдур Еварсдотир (Исландия) и Дебора Бергамини (Италия), които са част от комисията.

Още: Съветът на Европа чака отговор от България по три препоръки за борбата с корупцията (ВИДЕО)

"Като цяло конституционните промени в областта на съдебната власт представляват значителен напредък в изпълнението на ангажиментите и задълженията на България", подчертаха те, цитирани от официалния сайт на ПАСЕ.

Комисията приветства и мерките, предприети от властите за борба с корупцията по високите етажи на властта, както и приемането на Закона за борба с корупцията през октомври 2023 г. Тя отбеляза, че е постигнат значителен напредък по отношение на свободата на изразяване, защитата на журналистите и лицата, подаващи сигнали за нередности, борбата с насилието над жени и борбата с езика на омразата.

Снимка: Getty Images/Guliver

Не всичко е "розово"

Въпреки това Комисията за наблюдение счита, че някои останали недостатъци все още изискват отстраняване, по-специално по отношение на интеграцията на ромското население. Тя призова властите да продължат текущата конституционна реформа и да решат други нерешени въпроси в тясно сътрудничество с Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Комисията призова българските власти да изпълнят препоръките на Групата държави срещу корупцията (GRECO) и да си сътрудничат с Комитета на министрите на Съвета на Европа за подобряване на изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека. Повече от 90 решения на съда очакват изпълнение, като над 50% от тях са висящи от поне десет години.

Още: Избраха омбудсмана Диана Ковачева за съдия в Страсбург

Мониторингът

Страната ни се се присъедини към Съвета на Европа през 1992 г. До 2000 г. тя беше обект на пълна парламентарна процедура за наблюдение. С Резолюция 1211 (2000 г.) ПАСЕ реши да прекрати мониторинга и да започне постмониторингов диалог.

Още: Гръцки политик оглави ПАСЕ

През 2009 г. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа предложи организацията да отвори процеса на мониторингов диалог за това дали България спазва задълженията си като страна членка. "Мониторингът не означава непременно санкция", отбеляза тогава ръководителят на делегацията на ПАСЕ у нас проф. Тадеус Ивински.

През 2019 г. ПАСЕ прие с голямо мнозинство резолюция за продължаване на постмониторинговия диалог с България.

Съветът на Европа не трябва да се бърка с Европейския съвет или Съвета на ЕС, тъй като не е част от институциите на Европейския съюз. Съветът на Европа насърчава сътрудничеството между всички държави на континента в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и културното сътрудничество. В организацията членуват 46 държави с около 655 милиона души население и тя е напълно самостоятелен орган, съществуващ отделно от ЕС.

Още: Георг Георгиев стана вицепрезидент на ПАСЕ

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес