Някъде докъм септември 2020 г. България беше в отлична финансова позиция. След това започна спускане надолу по пързалката. Причината още да не сме катастрофирали напълно е, че започнахме от доста по-добро състояние. Но посоката е много грешна. Това мнение изрази бившият министър на икономиката Николай Василев в ефира на bTV.
Според него причините за това са, че са ни „управлявали хора, които вярваха, че колкото по-големи дефицити има държава и колкото по-големи дългове вземе, толкова по-добре. Това е изключително погрешно и резултатите са ясни.“
„Преди две години Държавният бюджет беше 42 млрд. лв. Сега очаквам да завършим със 68 млрд. лв., а догодина ще е 70-80 млрд. лв., а може и 100 млрд. лв. На политиците и 100 млрд. лв. не са им достатъчни, за да харчат и раздават“, заяви бившият икономически министър.
Василев е на мнение, че замразяването на цените на тока, парното, водата, както и помощта за горивата са неправилни мерки. „Те подкрепиха с огромни средства богатите хора, които нямат нужда от това, а на социално слабите помогнахме с малко. Оказа се, че бедните плащат сметките на богатите по този начин. В момента по-високите пенсии се плащат предимно от дългове, които ще изплащат един ден нашите деца“, каза той.
ОЩЕ: Дянков: Бюджетът е като богата пица, но с него може да се изкара до април