Министерският съвет прие няколко решения, засягащи отношенията ни с Украйна. На днешното заседание правителството одобри проект на Съвместна декларация между Република България и Украйна относно евроатлантическата интеграция на Украйна. Паралелно с това бе приет и меморандум за разбирателство в енергийната сфера.
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
В двустранна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна се потвърждава българската силна политическа подкрепа за страната в борбата ѝ срещу руската агресия за защита на независимостта, суверенитета и териториалната й цялост, и по пътя й към членство в НАТО тогава, когато условията позволяват това.
"България е дългогодишен, последователен и явен поддръжник на политиката на отворени врати на НАТО, както и на евроатлантическите аспирации на Украйна. България ще продължи подкрепата си за членството на Украйна в НАТО, съгласно взетото решение от Съмита на НАТО в Букурещ през 2008 г., препотвърдено на следващи срещи на върха на Алианса, включително в Мадрид през юни 2022 г.", се казва в позицията.
Още за случващото се в Украйна – четете тук
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
България и Украйна ще засилят сътрудничеството помежду си и в енергийната област въз основа на принципа на взаимна изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете страни. За целта е предвиден проектомеморандум за разбирателство между енергийните министерства на двете страни. Основната му цел е да създаде основна рамка за задълбочаване на това сътрудничество.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Ивайло Мирчев: За последната година Украйна е платила на България 5 млрд. лева
Документът изразява желанието на двете страни за обмен на научно-технически, инженерен и оперативен опит в областта на използването и трансфера на знания и ноу-хау, свързани с по-ефективното използване на възобновяеми енергийни източници и нови енергийни технологии. Потенциалните сфери на сътрудничество са свързани с подобряване на енергийната ефективност, увеличаване на съхранението на енергия, стартиране на интелигентни мрежи, насърчаване на цифровизацията, както и сътрудничество в областта на ядрената енергетиката. Съвместна работна група ще развие формите на сътрудничество в посочените области. Предвидено е действието на меморандума да бъде пет години, с възможност за автоматично подновяване за нови три години.
Припомняме, че по-рано днес енергийната комисия в парламента одобри страната ни да продаде оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна. Предложението бе внесено с подписите на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, като идеята е да се възложи на министъра на енергетиката да проведе такива преговори, след което да информира Народното събрание за предприетите действия и резултатите от водените разговори. Решението беше прието със 15 гласа "за", 6 - "против" и без "въздържали се". Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист