В парламента приеха промени, свързани с колективното инвестиране на първо четене

15 ноември 2019, 09:50 часа • 1044 | прочитания

Парламентът прие промени в Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране на първо четене.

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

 "За" законопроекта гласуваха 152 народни представители, без "против" и с 2-ма "въздържали се".

С цел защита на инвеститорите се въвежда изискване за извършване на стрес тестове от страна на Фондове на паричния пазар.

В законопроекта се правят промени с оглед на подобряване на регулацията и отстраняване на пропуски и противоречия. С оглед на осигуряване на правна рамка, обезпечаваща развитието на българския финансов пазар в съответствие с европейските тенденции, се въвежда изискване проспектът на колективна инвестиционна схема, която има различни класове дялове, да съдържа описание на характеристиките, които са специфични за всеки клас, с ясно посочване на разликите между отделните класове

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране

С проекта се ограничава възможността управляващо дружество, действащо за сметка на всички управлявани от него колективни инвестиционни схеми или други предприятия за колективно инвестиране, да придобива акции с право на глас, които биха му позволили да упражнява значително влияние върху управлението на емитент или публично дружество.

Със законопроекта се предлага въвеждането на дефиниция на „значително влияние“, като се предвижда и преходен период, в който лицата да приведат дейността си в съответствие с предложените промени. Прецизират се и разпоредбите, свързани с капиталовата адекватност и ликвидността на управляващите дружества.

Предвиждат се и промени в тарифата, определена в приложение от Закона за Комисията за финансов надзор, във връзка с конкретизиране и диференциране на таксите за общ финансов надзор, които се дължат от лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове.

От 11.00 ч. ще започне петъчният парламентарен контрол. На депутатски питания ще отговарят 7 министри от кабинета „Борисов“ 3. В контрола ще участва министърът на земеделието Десислава Танева, вицепремиерът Марияна Николова и други.

Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди

Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес