Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юнкер обеща добър мониторингов доклад, Борисов видя Балканите като нова Великобритания

08 ноември 2017, 16:09 часа • 3706 прочитания

Мониторинговият доклад за България ще бъде много положителен. Естественото място на България е Шенгенското пространство. Това заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер по време на пресконференция след среща на българското правителство с Колегиума на европейските комисари.

Говорейки по темата "България в еврозоната" Юнкер обяви и, че се възхищава на финансовите резултати на България, защото публичният ни дълг е 29% от БВП, което е отлично постижение. Надявам се до края на годината да сме разгледали темата за влизането ни в еврозоната, в чакалнята на валутния съюз, уточни и българският премиер Бойко Борисов.

Българското председателство

Балканският полуостров има редкия шанс да може да замести излизащата от ЕС Великобритания. Сега е моментът. Това каза българският премиер Бойко Борисов по време на съвместна пресконференция с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

По думите на Борисов този регион може да стане неизменна част от Европа от гледна точка "инфраструктура". Ако изградим жп линиите, магистралите, ще има възможност за присъединяване, подчерта българският министър-председател, визирайки и държавите от Западните Балкани, които, евентуално, тепърва ще се присъединят към Европейския съюз.

Специално за Западните Балкани обаче Юнкер посочи, че в момента не изглежда някоя от държавите в този регион да е готова за влизане в ЕС, но не бива перспективата да бъде изоставяна. Председателят на ЕК подкрепи свързването с високоскоростна железница на Варна и Тирана, на Черно с Адриатическо море. "След срещата с Бойко Борисов и с Алексис Ципрас искам да подкрепя този проект, ще го подкрепим чрез различни средства, защото той е изключително важен и стратегически, защото свързва чрез влак Тирана с Варна и по този начин свързва Черно и Адриатическо море", каза Юнкер.

От думите на Борисов стана ясно, че днес (8 ноември) е говорено и за кохезионните фондове, и за енергийния съюз, където нямало никакви противоречия с Брюксел. Българският премиер повтори отново, че е "изключително голям радетел" да се изяснят параметрите на Европейски военен съюз и трябва да е ясно къде ще бъдат дислоцирани отбранителните линии - откъде ще дойдат заплахите, кой ще ни нападне, за да има усилване на отбраната по тези граници. Този въпрос ще се дискутира и по време на нашето председателство, каза лидерът на ГЕРБ. В понеделник, 13 ноември, ще има подпис на ниво министри по отношение на въпросите на отбраната, уточни Борисов.

Юнкер се включи с кратката реплика, че България не потребява сигурност, а я осигурява. Той призова всички държави в региона на Балканския полуостров да последват този пример.

Турският въпрос

Специално за Турция Юнкер каза, че иска ЕС и Анкара да имат най-добрите възможни отношения, но за съжаление Турция прави стъпка встрани. Искаме Турция отново да стане европейска, подчерта председателят на ЕС, като добави, че ЕС е поел ангажимент за 3 млрд. евро помощ за Турция заради бежанците и това няма да се променя. Юнкер обаче пожела да има вътрешно преразпределение на помощта от предприсъединителните фондове за Турция - повече средства да отиват за съдебната система и гражданското общество.

Няма по-добро за Европа бежанците да са в центровете в Турция, по-близко до родните си места, за да може като свърши войната, да се върнат, включи се и Борисов. Той защити и позицията да няма орязване на предприсъединителните фондове за Турция. Борисов настоя и "да сме по-твърди", защото не можело да се водят войни в арабския свят и след това "всички да идвали в Европа".

И малко любезности

Имах удоволствието да се срещна с моя добър и стар, но не защото е стар, приятел Бойко Борисов. Така Юнкер се обърна към българския премиер по време на официалната пресконференция. Според председателя на ЕК срещата с Борисов е била ползотворна. Юнкер посочи и, че българското председателство е отличен шанс за България да покаже колко струва. По думите на председателя на ЕК, страната ни ще успее да се въплъти в мотото "Обединени сме по-силни", визирайки думите над българското Народно събрание "Съединението прави силата". Българското председателство не е застрашено от геополитически рискове, убедено каза Юнкер за финал.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес