Борбата за овладяване на климатичните промени скара бедните и богатите страни по време на Конференцията за климата в Баку. На срещата присъства и бившият министър на околната среда Юлиян Попов. Участниците се споразумяха бедните държави да получават по 300 млрд. долара годишно, за да са справят с изменението на климата.
Още: "Нямаме адекватна инфраструктура": Бивш екоминистър каза как ще се справим със сушата (ВИДЕО)
„Има напредък в глобалното съгласие по няколко точки – за придвижването на въглеродните пазари и за това колко пари богатите държави да дадат на бедните, за да се борят с изменението на климата. Тези, които настояваха за по-големи плащания, са разочаровани. Но основен въпрос е начинът и инструментите, по които тези средства ще се изразходват, за да не влизат в корупционни механизми", коментира Юлиян Попов в предаването "Още от деня" по БНТ.
Още: Зелената сделка и въглищните централи - къде е България: Говори Юлиян Попов (ВИДЕО)
Експертът допълни, че въпросните средства ще бъдат микс между публични средства и мобилизирани частни инвестиции. „България е много богата икономически страна. В сравнение с държави като Африка, Етиопия, Индия – страни, в които има гладуващи хора, които лежат по улиците. С тази разлика ние се намираме в клуба на богатите. В същото време ние много се дърпаме от това да бъдем донор. Смятам, че български компании имат възможност да станат инвеститор в надграждането на глобалната енергийна система", коментира още той. Бившият министър на околната среда изрази надежда скоро да има конструктивно, редовно правителство, защото има много работа.
Още: Екоминистърът: Потреблението на природен газ все повече ще намалява