След 5-часови разговори с турския вицепрезидент Фуат Октай, премиерът Бойко Борисов не получи поисканото публично извинение от Турция.
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Премиерът беше видимо изнервен след неуспешната среща и нежеланието на турските власти да се извинят. „Те не осъзнават, че са ни засегнали. Смятат, че това, за което се говори в България, било извадено от контекста. Ако преценят, че Чавушоглу трябва да се извини, нека да го направи. Бях неотстъпчив за всякакви други варианти“, каза Борисов пред журналисти.
Повод за поисканото от премиера извинение станаха думите на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Турция се е намесила и под нейния натиск България е променила Закона за вероизповеданията. Бойко Борисов определи казаното от външния министър като лош сигнал и проява на лошо възпитание.
Той отрече да е оказван какъвто и да е натиск за Закона за вероизповеданията и разсрочването на дълговете на Главното мюфтийство. „Направили сме го, защото считаме, че като държава сме длъжни да плащаме за всяко едно вероизповедание. Това и направихме“, каза премиерът.
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Министър-председателят припомни, че са проведени публични срещи със синода, с мюфтийството и с другите вероизповедания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
Разочарован от безплодната среща, той изтъкна, че България държи на партньорството и взаимното уважение с Турция.
„Когато всички водят антитурска кампания, ние никога не си го позволяваме, въпреки че у нас това носи политически рейтинг. Не го правим в името на запазване на добросъседските отношения“, каза Борисов и отбеляза, че страната ни много пъти е подкрепяла Турция в европейските институции.
„Разбирам, че са в предизборна кампания, но и ние сме в такава. Разбирам, че в неделя имат избори, но не за сметка на България“, призова той.
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ
Още: Преговорите за правителство се подновяват, но Желязков остава кандидат за премиер
Той опроверга думите на Чавушоглу, че предложените поправки в религиозния закон нарушават всички видове основни права и свободи на мюсюлманите у нас. „Българските мюсюлмани по никакъв начин не се нуждаят от защита, защото имат всички права и свободи“, категоричен бе Борисов.