Три партии и едно сдружение - ПП "Свобода", ПП "МИР", "Атака" и Сдружение "БРЦК" се обединиха около искането си, че ЦИК трябва да признае машинния протокол на предсрочните парламентарни и президентски избори на 14 ноември.
Според тях машинният протокол трябва да бъде подписан от всички членове на комисиите, да се сканира и да се качи директно в системата на ЦИК и РИК. По този начин, в който машинният протокол бъде признат, се елиминира субективния фактор за манипулация на изборите.
Лидерът на Сдружение "Български родителски централен комитет" (БРЦК) Христо Лафчиев обясни на пресконференция в БТА, че целта не е да се компрометира машинното гласуване, а дали чрез тези машини се гарантират честни избори. Становището на Сдружение "БРЦК" е, че е трябвало да се тестват по-внимателно машините. Изборният процес не е една стъпка - отиваш и гласуваш, а протоколът трябва да събира всички гласове правилно и да ги разпределя по партии и преференциални кандидати и президентски двойки. ЦИК трябва да проверява протокола, а "машината за гласуване не трябва да бъде черна кутия, а да е прозрачна", настоя Лафчиев.
По думите му с верните протоколи, а не с променените протоколи трябва да се пресметнат крайните резултати от изборите. Това е една задача, в която могат да се случат неприятности, а от "БРЦК" имат данни, че са се случвали неприятности, които са продължавали на по-предишните избори.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Магдалена Ташева от "Атака" настоя ЦИК да издаде инструкция, която да задължи СИК да преброяват вота в урната от машинния протокол. По думите ѝ проведените избори на 4 парил и 11 юли доказали, че машините на "Смарт матик" са дискредитирани, имат печално реноме и вотът чрез тези машини бил манипулиран чрез натиск. На 11 юли трябвало да се проведе паралелно контролно преброяване, но ЦИК не е издала доклад с констатации и анализ на данните, от които да се види дали вотът, отразен чрез квитанциите и разписките съответства на вота от машините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Ташева има опасения дали софтуерът на машините за гласуване не може да се управлява дистанционно. Във всяка СИК да се попълни протокол, осигурен от ЦИК, в която да се отрази вотът според квитанциите, пуснати в урната, настоя тя.
Според нея няма разумни аргументи да не се направи паралелно преброяване на данните в урната по разписките, които машината генерира.
Лидерът на ПП "МИР" Симеон Славчев напомни, че именно неговата партия е настоявала изборите да се провеждат чрез машинно гласуване. ЦИК и така направеният Изборен кодекс дават възможност за сериозни фалшификации, манипулации и обезсмисляне на машинното гласуване. ЦИК излезли с указания и решение този машинен протокол да не се признава, но това обезсмисля машинното гласуване според партия МИР. С решението на ЦИК да се нанасят ръчно резултатите от протоколите се дава възможност волно или неволно да бъдат допускани грешки, предупреди Славчев.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Той настоя още цялата информация, която пускат СИК до РИК и ЦИК, да бъде изпращана до всички участници на изборния процес, до гражданските и неправителствените организации. Така ще бъде дадена възможност участниците в изборния процес да имат доверие в самото провеждане на изборите и крайният им резултат, каза Славчев.
Той настоя още в изборните секции в училищата, в които нямат камери, да бъдат оборудвани с такива. Така всички камери ще бъдат вързани към обща единна система и ще бъде излъчено броенето на разписките в реално време, обясни лидерът на ПП "МИР". Симеон Славчев настоя още всички партии, участници в изборите, да имат наблюдатели в ЦИК и в "Информационно обслужване" АД. Когато се говори за провеждане на честни избори, всяка една партия трябва да има наблюдатели в тези две институции, настоя Симеон Славчев.
ПП МИР стоят на позиция, че машинното гласуване е единственият възможен вариант, но трябва да бъде направен по правилен начин.
Лидерът на ПП "Свобода" Владимир Симеонов заяви, че не е против машинното гласуване, но разписките, които излизат от машината, не се сравняват с протокола от машината. Ако това не се промени, се обезсмисля цялото гласуване. Докато няма честни избори, в България преходът няма да мине, посочи Симеонов.