Промени се правят в кризи, за да тръгне обществото по нов път. Кризата настъпва, когато нещо не върви. Не рискуваме да вземем грешно решение. Това каза Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ относно стартираната от тях подписика за референдум за президентска република.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
„Конституцията е така написана, че е разбираема от всеки един гражданин и не се иска да имаш юридическо образование. Това е като Закона за движение по пътищата. На референдум, според закона и Конституцията, могат да се поставят въпроси, които са от компетенцията на обикновено Народно събрание. Ако въпросът е „Искате ли да станем президентска република?“, тогава ще е друго“, обясни той и добави, че въпрсът е легален и е от компетенцията на обикновено Народно събрание.
Той обясни, че изказванията, че референдума не е законен, са неверни. "Дразня се, че има хора, които със своите политически пристрастия се мислят за аристократи, които трябва да взимат решения, а всички останали хора са някакви аборигени, които не могат да взимат решения. А в действителност пряката демокрация и закона позволяват на всеки един човек да поставя въпроси", посочи той.
По думите му има колективна безотговорност, скриване за решения, а политическата система е изчерпана. "Самата система не функционира добре - не могат да се изберат правителства, няма приемственост, не могат да се взимат решения. Системата позволява да се функционира по този начин", обясни Йорданов.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Парламентарната система възпроизвежда хора, които искат да се облагодетелстват с власт и които искат да няма контрол", каза още Тошко Йорданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
"Истината е, че от години парламентът е функция на Министерски съвет. Припомнете си Бойко Борисов и как му служеше парламента. Т.е. премиерът се избира от парламента и най-често той е водач на най-голямата партийна група. А при президентската република президентът предлага плавителство и то се одобрява от парламента и не може някакви партийни лидери да искат да бъдат министри. Във Франция президентът Макрон смени премиера без това да доведе до парламентарна криза в страната, а ние влизаме от една парламентарна криза в друга", посочи той.
"Освен това президентът се избира с над 50% от гласовете на избори. А има и друго - президент по-лесно се сменя на избори през пет години, отколкото един премиер. Борисов над 10 години беше на власт", посочи той.
ОЩЕ: Референдум за президентска република - това ли ще правят Слави Трифонов и компания?*
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)