Томислав Дончев: Анонсът на Радев за президент е странен

07 февруари 2021, 19:15 часа • 3820 | прочитания

Вицепремиерът Томислав Дончев определи като странен анонса на Румен Радев за втори мандат 9 месеца преди президентските избори.

Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни

Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство

Маневра в сложните отношения между президентството и БСП“, каза Дончев пред bTV.

Вицепремиерът заяви още, че е „много рано да се каже кой ще е кандидатът на ГЕРБ за президент, нашата тема са парламентарните избори“. „Имаме достатъчно личности с подкрепа и опит, които да се кандидатират“, каза Дончев и не изключи бъдещият кандидат да бъде и жена. Той припомни, че ГЕРБ имат успешни кандидати жени, като кметът на София Йорданка Фандъкова.

Дончев заяви, че листите на ГЕРБ за парламентарните избори ще станат известни скоро.

Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство

Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)

„Листите на ГЕРБ ги редят членовете на партията. Ще се опитаме да се съобразим със становищата на местните ръководства. Не бих се изненадал да бъда водач на личност. Редно е премиерът Бойко Борисов да бъде водач на листа“, заяви той.

Вицепремиерът не изключи предизборно споразумение със СДС, отрече да са водени разговори за коалиция с „Да, България“. „Да се водят коалиционни разговори без да се е произнесъл суверенът е нелепо. Трудно ми е да си представя партньорство различно от това, което сме имали до момента“, добави той.

Дончев заяви, че не получава бонуси, а раздаването на помощи за засегнатите от коронавируса е ускорено. „Нови 900 млн. в три фонда са предвидени за българския бизнес. Тези пари ще дойдат, когато имаме споразумение с ЕК. Надявам се да имаме споразумение преди изборите, което означава, че парите могат да се ползват от лятото“, каза той.

По отношение на ваксините Дончев заяви, че това е общоевропейски проблем и всички държави от ЕС получават ваксини по-малко от предварително заявените. Попитан как си обяснява, че страната ни е на едно от последните места в Европа по ваксиниране, Дончев каза, че в повечето страни се ваксинира с всички получени ваксини, докато у нас се пази втората доза.

Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)

Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)

Вицепремиерът подчерта, че причината да изберем ваксината на „АстраЗенека“ не е, че майката на евродепутата Ева Майдел е директор на регионалния клон за България.

„Локалните представители на една компания нямат никакво отношение към преговорите, които са водени на европейско ниво“, заяви Дончев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес