Българският министър на външните работи в оставка Теодора Генчовска съобщи пред БГНЕС, че няма ново френско предложение, което да се различава от вече одобреното от българския парламент.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
По-рано днес Стево Пендаровски обяви, че "промененото съдържание на френското предложение за постигане на споразумение между България и Северна Македония е по-добро за Скопие от предходното. "На две-три места в предложението има модификации, които са направени след консултация с двете страни. Ние обаче казахме да не повтаряме грешката от последния път, никой не може – нито президент, нито премиер – никой не може да говори от името на цял народ, на цялата държава, има компетентни институции у нас“, каза той.
Френското предложение за РСМ дойде - какво пише в него?
На 24 юни Народното събрание гласува проекторешение, което има за цел да урегулира спора между София и Скопие и да отвори пътя за европейска интеграция на РС Македония. Проекторешението стъпва върху предложението на френското председателство и го надгражда, така че да бъдат защитени максимално българските интереси. В него се потвърждават условията, при които София може да подкрепи процеса на евроинтеграция на РСМ. Вчера правителството одобри това решение на българския парламент.
На въпрос на БГНЕС дали има ново френско предложение за разрешаване на спора между РСМ и България за започване на преговори за ЕС, което да се различава от вече одобреното от българския парламент Генчовска отговори кратко: "Не".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Всичко зависи от готовността на Скопие. Очакваме от тях държавна и отговорна политика. България е готова да подпише последния протокол от Съвместната междуправителствена комисия“, каза още Генчовска. На уточняващия въпрос на БГНЕС дали ще го подпишем днес, Генчовска отговори: „Зависи от Скопие“.
Протоколите описват свършеното от Съвместната междуправителствена комисия между България и РСМ, която е създадена на основание член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 година в Скопие. До момента е подписан само един протокол, през юни 2019 г., от тогавашните министри на външните работи на двете държави - Екатерина Захариева и Никола Дмитров.
Тази вечер македонският премиер Димитър Ковачевски заяви , че "историческите въпроси и протоколите вече няма да бъдат част от Преговорната рамка" за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК