Българският министър на външните работи в оставка Теодора Генчовска съобщи пред БГНЕС, че няма ново френско предложение, което да се различава от вече одобреното от българския парламент.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
По-рано днес Стево Пендаровски обяви, че "промененото съдържание на френското предложение за постигане на споразумение между България и Северна Македония е по-добро за Скопие от предходното. "На две-три места в предложението има модификации, които са направени след консултация с двете страни. Ние обаче казахме да не повтаряме грешката от последния път, никой не може – нито президент, нито премиер – никой не може да говори от името на цял народ, на цялата държава, има компетентни институции у нас“, каза той.
Френското предложение за РСМ дойде - какво пише в него?
На 24 юни Народното събрание гласува проекторешение, което има за цел да урегулира спора между София и Скопие и да отвори пътя за европейска интеграция на РС Македония. Проекторешението стъпва върху предложението на френското председателство и го надгражда, така че да бъдат защитени максимално българските интереси. В него се потвърждават условията, при които София може да подкрепи процеса на евроинтеграция на РСМ. Вчера правителството одобри това решение на българския парламент.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
На въпрос на БГНЕС дали има ново френско предложение за разрешаване на спора между РСМ и България за започване на преговори за ЕС, което да се различава от вече одобреното от българския парламент Генчовска отговори кратко: "Не".
"Всичко зависи от готовността на Скопие. Очакваме от тях държавна и отговорна политика. България е готова да подпише последния протокол от Съвместната междуправителствена комисия“, каза още Генчовска. На уточняващия въпрос на БГНЕС дали ще го подпишем днес, Генчовска отговори: „Зависи от Скопие“.
Протоколите описват свършеното от Съвместната междуправителствена комисия между България и РСМ, която е създадена на основание член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 година в Скопие. До момента е подписан само един протокол, през юни 2019 г., от тогавашните министри на външните работи на двете държави - Екатерина Захариева и Никола Дмитров.
Тази вечер македонският премиер Димитър Ковачевски заяви , че "историческите въпроси и протоколите вече няма да бъдат част от Преговорната рамка" за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му