Между 7-8 месеца в оптимистичния вариант и 2 години няма да има никакво движение по започнати дела от специализираното правосъдие. Това заяви прокурор Ивайло Ангелов, ръководител на Апелативната специализирана прокуратура. При недобросъвестно поведение на магистратите е възможно, но ние вярваме в съвестта им, отвърна депутатът от "Продължаваме промяната" Димитър Гочев.
Като особено голям проблем той посочи юрисдикцията – кой съд ще е отговорен, коя прокуратура и съответно коя инстанция поема. По половин година средно Върховният съд решава кой съд следва да се занимава с дадено дело, каза Ангелов пред БНТ.
Според него, депутатите мислят за делата, но не и за преписките в специализираното правосъдие – т.е. случаи, които са започнати, но още не са на съдебна фаза, включително случаи с прилагане на СРС.
Димитър Гочев обаче опонира задочно, че ако делото е в досъдебна фаза, всичко зависи от прокуратурата. За делата в съдебна фаза има предвиден механизъм да бъдат прехвърлени в Софийски градски съд, като съдиите, които са ги започнали, ще продължат да работят, увери Гочев.
Ангелов посочи и друго – че сега много съдии от специализираните съдилища щели да станат адвокати и лично той нямало да се чувства удобно срещу такъв адвокат, защото бил много добре запознат с материята. И наблегна на това, че една от хипотезите защо става закриването на специализираното правосъдие е, че се търси начин да се провалят знаковите дела на „десетина българи”. Той се оплака и, че управляващата коалиция бяга от директен дебат с представителите на специализираното правосъдие.
Същевременно обаче Гочев призна, че има различия в управляващата коалиция относно други аспекти на съдебната реформа – например подхода за КПКОНПИ.
ОЩЕ: След 8-часово заседание правна комисия прие закриване на спецправосъдието