Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стойнев: С вота на недоверие искаме да променим вредния модел

04 ноември 2017, 11:45 часа • 1542 прочитания

Работа на опозицията е да показва грешките на управляващите. Ако в парламента те имат 121 гласа, то те започват да губят доверие в българското общество. Това заяви пред БНТ зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев.

Той подчерта, че неслучайно има протести на полицаи, на синдикатите, на хората на науката. „Фалшива новина е ли този излишък от 2,4 млрд. лв. за месец октомври, който се обясняваше, че се дължи на събираемост на приходите, а се оказа, че се дължи на неизпълнение на разходи и дефакто няма да има по-голямо преразпределение. Като опозиция няма да крием истината от българското общество“, обясни той. Стойнев заяви, че БСП няма да търси съгласие за вота на доверие в никоя партия. „Каним всеки, който се чувства в опозиция,да се присъедини към този вот. Всеки вот на недоверие е процес и трябва да стигне до промяна на един модел, който е вреден за страната - държи на системи българското общество и изхранва един определен политико-икономически елит“, каза още той.

Стойнев обясни, че с алтернативния бюджет БСП иска да промени модела. „Бюджетът на ГЕРБ е лицемерен и няма никаква визия. Неговата единствена цел е да си купят време, защото имат комплекс, че не могат да изкарат един цял мандат“, категоричен бе зам.-председателят на ПГ на левицата. По думите му там се излизват едни пари в прогнили системи, където има едни добре смазани механизми на корупцията. Той обясни, че в държавата ни има огромни неравенства и 40% от българите са в риск да изпаднат в бедност, родителите на 32% от децата не могат да им купят втори чифт обувки, а 27% от децата не могат да ядат пресни плодове и зеленчуци всеки ден. „Това ясно показва, че има огромен проблем. Затова за нас борбата с неравенството има водеща роля. Затова предлагаме един прогресивен данък с който за всички доходи до 3300 лв. хората ще плащат по-малко данък, ще има необлагаем минимум“, заяви той.

По думите му в същото време е неприемливо в 21 век, в държава членка на ЕС българските граждани да умират по линейките и болниците да не могат да ги приемат. „Здравето не е стока и болниците не могат да функционират повече като търговски дружества“, заяви той. Според него проблемите в образованието, ширещата се неграмотност и отпадането от образователната система на българските деца не може да бъде решена само с увеличение на учителските заплати, въпреки че това е наистина нужно. „Близо една четвърт от децата в първи клас не знаят български език, а тези деца ще бъдат следващият народ на страната ни“, коментира той.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес