Страната ни трябва да има пълна ескадрила многоцелеви изтребители. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов, след като благодари на депутатите за приетото днес в Народното събрание решение за придобиване на нови 8 изтребителя F-16, внесено от служебния кабинет.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
То бе гласувано на първо четене с подкрепата на 162 народни представители. „Първите 8 изтребители F-16 Block 70, които ще дойдат през 2025 г., са крайно недостатъчни за носене на бойно дежурство по Air Policing. Световните тенденции показват, че изправността, която може да се поддържа, е 70%. Това означава, че ще разполагаме с 6 изправни самолета. Два от тях ще бъдат постоянно на дежурство и само с 4 самолета дежурните авиатори трябва да се подготвят и да летят. Това означава по-малко от 50 часа на авиатор годишно. Счита ли някой, че с по-малко от 50 часа може да се пилотира нов боен самолет? Затова трябва да имаме пълна ескадрила", аргументира се Стоянов защо е необходим втори проект за инвестиционен разход.
Той подчерта, че по първия договор за изтребителите F-16 Block 70 няма достатъчно въоръжение, пълен боекомплект за всичките осем самолета, въоръжение „въздух – земя“ и високоточно оръжие. „Във втория договор се предвижда да се доставят и допълнително резервни двигатели, допълнително радиолокационни станции и допълнителни контейнери за целеуказване, както и допълнително въоръжение“, изтъкна Стоянов, цитиран от пресцентъра на Министерство на отбраната.
Припомняме, че новите осем изтребителя трябва да пристигнат у нас през 2027 г. Тяхното закупуване беше планирано още през 2019, за да може България да разполага с цяла ексадрила. Първите поръчани от САЩ 8 изтребителя трябва да пристигнат в началото на 2025 г., след като поръчката се забави.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Стоянов днес подчерта, че е необходима транзитна платформа, без която България няма да може да охранява въздушното си пространство от края на 2023 г. до 2029 г., когато се очаква да бъдат усвоени изтребителите F-16.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проектът предвижда придобиване на още осем самолета F-16 Block 70, както и на въоръжение „въздух – въздух“ и „въздух – земя“, средства за наземно обслужване и обучение на личен състав, необходими за експлоатацията на 16 самолета F-16 в България. Средствата ще бъдат изплащани разсрочено в период от 10 години.
С окомплектоването с авиационна техника и въоръжение на една ескадрила многоцелеви изтребители (16 самолета F-16 Block 70) ще бъдат изградени нови способности на Военновъздушните сили. Това ще позволи изпълнението на широк спектър от задачи в национален и колективен формат. Ще се осигури възможност за ефективна подготовка на летателните екипажи. Ще се повишат и способностите за охрана на въздушното пространство и за осигуряване на въздушния суверенитет на Република България в Интегрираната система за противовъздушна (ПВО) и противоракетна (ПРО) отбрана на НАТО (NATINAMDS), уточняват от ведомството на Стоянов.
ОЩЕ: Стоянов: Няма как в момента да дадем тежко въоръжение на Киев
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)