Многократно съм казвал, че управлението на здравната криза е в ръцете на здравните власти. Тя е в ръцете на здравният министър, епидемиологичният съвет и доц. Кунчев. Решенията, които предстоят да бъдат взети ще бъдат максимално добре обосновани на база на наличната информация”. Това заяви служебният министър-председател Стефан Янев.
Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
„В здравният съвет влизат различни хора, които трябва да намерят баланс. Вероятно ще има и недоволни, това е неминуемо. Важно е обаче да се отговори на повече хора. Политическото решение ще вземе министърът на здравеопазването. Той е най-близко до тематиката на проблема и притежава най-голямата експертиза по темата”, допълни Янев. Решението как да продължим с управлението на COVID кризата ще бъде взето днес или утре.
„Бизнесът и икономиката трябва да работят. Смятам, че всеки от нас е достатъчно отговорен, за да предприеме нужните мерки и да се предпази”, каза премиерът. „Подготовката на болниците и техният капацитет беше коментиран в нашия план. При необходимост те ще имат възможност да увеличат капацитета си. Мерките са комплексни, добави той.
Поредно държавническо признание, че всеки се оправя с коронавируса на първо място сам
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
„Преди една седмица са наложени специфични мерки за държавната администрация. Направено е плаващо работно време. Най-големите администрации са в София и ние се опитваме да избягваме струпването на тези хора в градския транспорт и в сградите. Направено е плаващо работно време”, обясни премиерът в отговор на въпросите на бизнеса, че мерките се прилагат само при тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той добави, че на много публични места, където се събират големи групи от хора, мерките не се спазват. Именно това ще е причината за затягането на мерките, именно по тази линия, обясни Янев.
По темата за задължителната ваксинация, той коментира:
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
„Има държави, които въведоха задължителната ваксинация за определени групи от обществото. Ние нямаме такова намерение и не предвиждаме такъв тип мерки. Ваксината е единственият разумен довод даден от науката. Дори и да не те предпази на 100% от заболяването, то тя гарантира, че ще бъде прекарано значително по-леко”, заяви министър-председателят.
„В болниците и социалните домове процентът на ваксинираните служители е достатъчно висок. Разбира се говорим за относителност на значението на думата „достатъчно”. Там има и случаи на хора, които не могат да се ваксинират поради болест или други проблеми. Създава се една среда на говорене и критика към различните. Нека да бъдем по-спокойни по темата и да търсим аргументите. Фактите са по-добри от емоциите”, каза Янев.
Спасението от коронавируса – още няма абсолютна панацея
Темпът на ваксинация у нас не е висок и всички знаем този факт. Кампаниите, които провеждаме разчитат единствено на доброто отношение на хората. Разчитаме, че с предстоящото начало на учебната година, хората ще се възползват от възможностите, които предлага нашата здравна система. Ние се намираме в много добра ситуация, в която можем да избираме между 5 ваксини. Много държави нямат този избор”, завърши Янев темата.
По темата за парите за компенсации на бизнеса и медицинските работници
„Всички тези средства са предвидени в проекта за актуализация на бюджета, който беше внесен от служебното правителство. Самият процес по актуализацията му е в парламента и там депутатите ще решат дали тя ще се случи и в какъв вид. Те могат да променят много от параметрите”, обясни Янев.
„Здравното министерство е оценило реално труда на хората, които са на първа линия в борбата със заразата. Смятаме, че така се постига пълна справедливост между хората, които са 24 часа в отделението и тези, които имат по 2-3 пациента дневно”.
Спешни медици на протест: Орязват ни възнагражденията за работа в риск
Янев коментира и сценариите за изборите
„Ако е необходимо мога да изпълнявам ролята на премиер и в едно следващо служебно правителство. Все пак това е решение на президента”, каза Янев.
„Организацията на изборите не е лек процес, макар да изглежда рутинно действие. Датата за президентските избори се избира от парламента. Президентът ще определи датата за парламентарните избори заедно с указа за прекратяване на това Народно събрание. В голяма степен решението за избори 2 в 1 зависи от депутатите. Държавата е готова да организира изборите и в двата случая. Ако изборите са 2в1 ще се наложи да се купят нови машини, както и те да бъдат пренастроени”, дабви той.
Борисов се завръща - но се завръща в хаоса
„Не можем да бъдем сигурни в нищо към този момент. Очевидно се намираме в една перманентна политическа криза. Кризата е на политическото лидерство и представителство. Говорим за феномен, който се откроява много ясно. Има липса на връзка между партиите и обществото. Гражданите не се чувстват достатъчно добре представени от политиците. Именно тази ниша може да бъде запълнена от едни евентуални нови политически проекти”, обясни Янев.
За Асен Василев, Кирил Петков и тяхното участие в нов политически проект
„Разбира се, че аз бих гласувал за хора като Асен Василев и Кирил Петков. Дали те ще участват в такъв проект, предстои да видим. Аз бих се включил във всеки един проект, който работи за България. Етикетите трябва да бъдат загърбени. Време е в политическото говорене персонализацията да не взема водещо място. Партиите са сдружение от хора с еднакви мисли и цели. Те не принадлежат на един човек”, каза Янев.
„Всичко е възможно. Този проект би могъл да се яви и на следващите избори и това е въпрос на технология. Не съм подготвен да ги дискутирам, защото не съм правил такова проучване. Предстои да видим”, добави Янев.
Кирил Петков и Асен Василев правят партия? Да обобщим фактите
За списъка „Магнитски”
„По отношение на този акт ние нямаме диспут с Европейската комисия. Въпросите им са уточняващи. Когато говорим за допълнителни имена имаме две писти на действие. Едната възможност е американското правителство да добави нови имена. Аз не съм чувал, че такова нещо предстои. „Българският списък” е само информативен и има за цел да предупреди фирмите да бъдат достатъчно предпазливи. Той вече си изигра ролята”, каза Янев.
За мигрантската вълна
„Взето е решение за задействане на един механизъм на НАТО за бързо реагиране. Тази готовност е 24 часа. От Афганистан вече са изведени определено количество граждани, които са работили с американското правителство. В необходимост за осигуряването на тяхната охрана и защита, НАТО създава такъв контингент. Там е предвидено да има и лекари и психолози. Това е хуманитарна операция с ограничен мандат”.
"Всички анализи сочат, че ситуацията ще предизвика сериозна мигрантска вълна. Ние работим активно в това направление и вече сме взели адекватни мерки”, обясни премиерът.
Политиците единни: Не искаме бежанци от Афганистан