С проекта АЕЦ "Белене" нещата вървят към развръзка. Оборудването вече е тук на територията на България. Работим по това да развием всеки от възможните варианти за АЕЦ "Белене" и до 30 юни ще депозираме своето предложение в парламента. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в ефира на БНТ. На въпрос дали трябва да реализираме проекта, Петкова отговори, че според нея трябва да опитаме.
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
По думите ѝ такова едно решение, каквото и да бъде това решение, трябва да бъде взето с много широк консенсус. Според мен трябва да направим опит тези активи, които притежаваме, тази инфраструктура, която имаме, да бъде направен опит да бъдат оползотворени по най-добрия начин, поясни още Петкова.
Бъдещето на ТЕЦ-овете
Хората трябва да знаят, че през миналата година Европейската комисия (EК) прие значително по-високи изисквания към производителите на енергия от въглища, свързани със завишени изисквания от гледна точка на екологичните параметри. Нашите топлоелектрически централи ще кандидатстват да получат дерогация (частична отмяна на даден закон за определен срок - бел. ред.), стана ясно от думите на Петкова.
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
Всяка една мощност ще кандидатства поотделно за дерогация. Държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2 е направила инвестиции в подобренията на сероочистващите устройства, американските централи, колегите от ТЕЦ "Бобов дол" също са направили сериозни инвестиции. Всяка една от нашите централи е изготвила своите проучвания, за да защити своето искане за дерогация, поясни енергийният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
Що се отнася до договорите с т.н. "Американски централи", НЕК е тази, която има дългосрочни договори с тези две централи. Това, за което работим, е да се даде ясна методика за това какъв би могъл да бъде размерът на невъзстановяемите разходи на тези инвестиции. Мисля, че ще намерим най-добрия начин да постигнем диалог, убедена е Петкова.
Работата на НЕК и цената на тока
Енергийният министър каза, че тенденцията НЕК да работи на загуба, не продължава. Това се дължи на реформите, които бяха извършени и продължават да се извършват в сектор "Енергетика". НЕК за отчетната 2017 г. ще реализира положителен финансов резултат. Това означава печалба около 6 млн. лв. Що се отнася до цената на електрическата енергия, това е в компетенциите на КЕВР. Комисията ще каже своята последна дума, тя е тази, която ще прецени доколко са основателни исканията на всяко едно енергийно предприятие, припомни Теменужка Петкова. Тя каза, че ТЕЦ "Марица Изток" 2 е поискала увеличение на цената на тока, но това има своето обяснение, защото централата плаща много висока цена за вредни емисии и тази година трябва да плати 200 млн. лева за емисии.
Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България
По думите ѝ на свободния пазар ситуацията е спокойна. Там търсенето и предлагането определят цената на електрическата енергия.
Продажбата на ЧЕЗ
На мен ме трудно да отговоря кой и как ще финансира сделката на ЧЕЗ. От фирмата не бяха посочени конкретни имена на банки, с които се водят преговори за финансирането на сделката, каза енергийният министър. Стана ясно, че тази сделка може да бъде факт ако купувачът може да осигури финансовия ресурс в определен срок. Вторият в класирането за сделката е индийска компания. Теменужка Петкова поясни, че българското правителство няма отношение към продажбата на активите на дружеството. КЕВР контролира и наблюдава целия този процес и държавата има своите лостове да контролира тези предприятия, успокои Петкова.