Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според България атентаторът от Крайстчърч действал сам, защото нямало данни за друго

20 март 2019, 12:50 часа • 1141 прочитания

Няма данни за контакти на атентатора от Крайстчърч Брентън Тарант с български граждани. Заради това официалното заключение на Съвета по сигурността към Министерския съвет е, че атентатът бил индивидуален акт.

Съгласно оскъдната информация, по случая се работело съвместно със съюзнически и партньорски служби в други страни и с международни организации. МВР и българските служби за сигурност обаче извършват действия за проверка, разширяване и конкретизиране на постъпилите данни, съобщиха от правителствената пресслужба. Въпреки явно незавършилата оперативна дейност, Съветът по сигурност вече има заключение - за действия на "самотен вълк".

Припомняме, че Тарант уби 50 души, след като буквално ги разстреля при нападение над две джамии в новозеландския град Крайстчърч сутринта на 15 март тази година. Малко по-късно той беше арестуван, заедно с още трима души. Тарант е австралийски гражданин.

След ареста му стана ясно и, че той е посетил България, наред с други държави на Балканите, включително Гърция и Румъния. Тарант е проявил голям интерес към паметници и места на големи битки срещу Османската империя. В Интернет се появиха снимки на оръжието и боеприпасите му, изписани на латиница и кирилица, като надписите касаят и събития от българската история. Например - най-важната битка в руско-турската освободителна война – тази на Шипка, за битката при Булаир, в която българската Седма пехотна рилска дивизия под командването на генерал Георги Тодоров успява да надвие османските части от дивизия Мюретеби и 27-ма пехотна дивизия, както и името на Фружин и братовчед му Константин II Асен – синовете на цар Иван Шишман и на цар Иван Срацимир, които 8 години след падането на България под османско иго опитват да вдигнат въстание срещу Османската империя, но неуспешно.

Съветът по сигурността разгледа също темата за осъществяваните в Източното Средиземноморие енергийни проекти с оглед на националните интереси на България в тази сфера. Изразено бе становището, че намирането на решение на някои различия или противоречия между ангажираните страни е в полза за регионалната стабилност и енергийната сигурност на европейските страни.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес