На фона на протестите за ръст на доходите, в парламента възникна кулоарен спор за минималната работна заплата. Замразяването на доходите е изтъквано като проблем от синдикатите, както и от "Продължаваме промяната" и БСП.
ОЩЕ: Донев: Служебното правителство няма политика по доходите
Всичко започна след като финансовият министър Росица Велкова - Желева повтори позицията на служебния кабинет, че няма да предлагат увеличение на минималната работна заплата. На въпрос дали протестите не ги карат да променят решението си, тя уточни, че решенията за средносрочна политика следва са на избрано с парламентарно мнозинство правителство.
"Те искат увеличение на минимална работна заплата. Това решение може да бъде взето и от Министерски съвет, тъй като увеличението и промяната в минималната работна заплата е акт, който се приема от Министерски съвет", каза финансовият министър.
На въпрос дали Министерски съвет ще вземе решение за увеличаване на минималната работна заплата, тя уточни, че това ще бъде обсъждано в процеса на бюджетната процедурна, която в момента ще протече в Народното събрание. Министърът уточни, че увеличение с 10 лв. на минималната работна заплата, влошава бюджетното салдо с 50 млн. лв.
ОЩЕ:На комисия: Бюджет 2022 г. е удължен
"Към момента решението, което е взело Министерски съвет е да внесе така нареченият удължителен закон, който да продължи всички действащи политики, които са приети със Закона за бюджета за 2022 г. Политика следва да се прави от редовно правителство, което има парламентарна подкрепа. Когато се вземат решения за увеличаване на постоянни текущи разходи, те имат влияние в средносрочен план. Те не влияят на бюджет 2023 г. Това е средносрочна политика, която не е редно да бъде правена от служебно правителство", припомни позицията на Министерски съвет Росица Велкова-Желева.
Според Велкова увеличаване на минимална работна заплата не може да се случи през закона за удължаване на бюджета.
От своя страна Асен Василев коментира, че е неразумно бюджетът от тази година да се използва до юни догодина. "Ако това е идеята на ГЕРБ и ДПС, които бутат за този закон и на президента, нека отидат и да кажат на българските граждани, че според тях трябва да се замразят всички заплати, всички социални плащания за следващите 6 месеца на нивата, които бяха достигнати юли месец тази година", смята той.
Според Василев не може минималната работна заплата няма как да се увеличи със закона за удължаване на бюджета. "Това не е закон за бюджета", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната".
Той коментира и тезата на Велкова за дефицит, дори ако минималната работна заплата се увеличи с 10 лв. "По-интересното е, че те прогнозираха огромни дефицити догодина при запазване на текущите плащания. Сега виждаме, че ни се предлага закон, който най-вероятно ще работи до юни месец догодина без да се увеличава дефицита. Кое е вярното?", попита Василев. Според него Велкова не отговаря на този въпрос.
Стана ясно, че "Продължаваме промяната" са входирали на 1 ноември декларация, с която да се задължи Министерски съвет да внесе бюджет за 2023 г.