Вътрешният министър Атанас Илков заяви в Народното събрание, че следи внимателно работата на всеки директор на дирекция и ще бъде безкомпромисен при установяване на пристрастни действия или нарушения при разследването на сигнали за купуване на гласове.
Министърът беше задължен да се яви в пленарна зала и да бъде изслушван от народните представители във връзка с предстоящите избори.
Министърът информира, че сигналите за нарушения на изборния процес през 2024 г. са с 23% по-малко в сравнение с предходната година, а досъдебните производства са намалели с 31%. Задържаните лица също са по-малко в сравнение с 2023 г. Илков подчерта, че това не се дължи на бездействие, а на проактивна работа и превантивни мерки от страна на МВР. Още: Изгуби ли Доган от скандала с Пеевски?: Мнението на политилози
Министърът съобщи, че на 27 септември стартира Национална полицейска операция, която ще продължи до края на изборния процес. В операцията ще участват всички служители на МВР с полицейски правомощия, включително и жандармерията.
На въпрос от Кирил Петков относно доверието в директорите, назначени от предишния вътрешен министър Калин Стоянов, Илков заяви, че следи внимателно работата на всеки директор и при установяване на пристрастни действия ще предприеме необходимите мерки.
Ново звено
Докато министърът говореше пред депутатите стана ясно, че прокуратурата, ДАНС и МВР създават Национално междуведомствено звено за борба с изборните престъпления.
Целта на звеното е да се гарантират в максимална степен политическите права на гражданите и да се осигурява бърза и адекватна реакция срещу престъпления, свързани с провеждането на изборите. Още: В Благоевград: Закопчаха със скоба колата на Кирил Добрев, докато регистрирал листата (ВИДЕО)
Междуведомственото звено ще се ръководи от заместник-главния прокурор Елена Каракашева. В него участват прокурори от Върховна прокуратура и представители на ръководствата на МВР и ДАНС.
Националното звено ще координира дейността на прокуратурата, МВР и ДАНС от деня на откриване на предизборната кампания и в самия изборен ден с цел ефективното взаимодействие между институциите. То ще приключи работата си до 30 дни след официалното обявяване от Централната избирателна комисия (ЦИК) на окончателните резултати от изборите.