Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Соня Найденова: Съмненията винаги ще останат за процедурата за избор на членове за ВСС

26 септември 2017, 09:00 часа • 7530 прочитания

"Съмненията винаги ще останат най-малко заради начина, по който протича една процедура, заради това дали е имало противоречиви изказвания за някой от кандидатите. Не мога да кажа коя е най-противоречивата личност. Пожелавам им да работят така, както се очаква от тях." Това заяви вече бившият член на ВСС Соня Найденова за избора на новите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Найденова сподели в интервю за bTV, че при предишния избор през 2012 година кандидатите са имали 10 минути представяне, след което са отговаряли на въпроси. "Това, което успяхме да проследим всички, че не се случи в тези времеви граници", допълни тя.

На 25 септември друг член на ВСС - Ясен Тодоров, който е избор на "Атака" и е считан за човек в близки отношения с главния прокурор Сотир Цацаров, изрази противоположно мнение: "Естествено, че не е опорочена процедурата, за първи път тя се проведе при изискването за мнозинство от парламента, което изисква консенсус. Това не е политически избор, това е избор на хората. Мога да кажа много добри думи за новите членове. Нещата се промениха много през последните 10 годни и сега съотношението на политическите партии горе-долу отговоря на съотношението на членовете във ВСС. Това не са партийни кандидатури, това е вашето представителство на парламентарна квота, ако политическата сила е представена в НС значи вие сте представени във ВСС", заяви той.

Относно спорния момент за изплащане на обезщетения, Найденова беше категорична, че те не са законни и няма да получи такова. От своя страна Тодоров определи това като "популизъм": "Лично аз няма да получа. Подал съм си молба да се върна на работа там, където съм работил. Не съм излязъл да бия тъпана за това нещо."

Припомняме, че на 16 март т.г. ВСС направи собствено тълкуване на чл. 29 и чл. 225 от Закона за съдебната власт (ЗСВ). Според чл. 225 при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж на такава длъжност има право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20.

Нормата ясно казва кой има право на това обезщетение - съдия, прокурор или следовател, а не член на ВСС или инспектор. Тя не е и сред изрично изброените в чл. 29 от ЗСВ, който изчерпателно сочи кои от правата, които имат магистратите, се дават и на членовете на съвета, обясни "Правен свят".

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес