Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Соломон Паси: Сюлеймани стои зад атентата в Сарафово през 2012 г.

08 януари 2020, 10:00 часа • 10740 прочитания

"Генерал Касем Сюлеймани стои зад атентата в Бургас през 2012г. Това не го казвам аз, това го каза министър-председателят Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов през декември 2012г., когато бяха поканени при президента на САЩ Барак Обама. Те казаха, че Хизбула седи зад този атентат, а зад Хизбула седи този човек. Той е "големият мозък" зад Хизбула. Трябва да си даваме сметка, че България е пострадала от него и отношението ни трябва да бъде мерено през тази призма." Това заяви пред БНТ председателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

"Касем Сюлеймани е един много интелигентен човек в политическо, военно и в терористично отношение. От европейска гледна точка, той е от "тъмната страна на силата" с изключение на 3 години – между 2014 и 2017г., когато е съюзник на Запада в борбата с Ислямска държава. Не случайно европейските лидери казаха, че няма да пролеят сълза за неговата смърт. Той има славата на Дарт Вейдър, той не е Люк Скайуокър. Сюлеймани причини войните в Йемен, в Либия, в Газа.", продължи Паси.

"Операцията, която извършиха американците беше хирургична, high tech операция – от 11 км височина хвърлиха ракети, с които поразиха точно неговия кортеж. Бих казал, че това е една достойна смърт за един войник. Той не умря по унизителен начин като Саддам Хюсеин или Муамар Кадафи", коментира още Паси.

"Но дали светът е по-сигурен след неговата смърт, много трудно може да се отговори. Аз смятам, че светът се намира в същата степен на сигурност както преди това и атаката, която снощи беше извършена показа, че ще има отблясъци от случая, но той едва ли ще предизвика нов световен трус.", анализира Паси. Още повече: щом се говори за Трета световна война, значи е по-малко вероятно тя да се случи. Ако спре да се говори, ще има по-голяма вероятност тя да се случи, категоричен е той.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

След като САЩ убиха иранския генерал Касем Солеймани, милиони хора по света се опасяват от евентуална война между двете страни. Какво могат армиите на САЩ и Иран - ВИЖТЕ В ТАЗИ СТАТИЯ.

"Трябва да видим контекста, в който се случват тези атаки. Има две събития, които го маркират. Едното са съвместните учения на Русия, Китай и Иран в региона, а другото – изборите в САЩ. Така че ако погледнем през призмата на тези събития, ще си изясним какво се случва в света", успокои Паси.

"Има две неща за Близкия Изток, които трябва да отбележим. Първото е, че в Близкия Изток Русия и САЩ си размениха местата. До преди САЩ да признае Йерусалим за столица на Израел, САЩ бяха посредник, а Русия – страна в конфликта. В момента и след вчерашните атаки, САЩ все повече се превръщат в страна в конфликта и отстъпват мястото на посредник на Русия. Дали това е добро или лошо за света е трудно да се каже сега.", коментира още председателят на Атлантическия клуб в България.

В този контекст България трябва активно да участва във формирането на единна позиция на ЕС по случващото се в Близкия Изток. В петък предстои Съвет на Европа, на който ще бъде обсъдена позицията на ЕС. До момента сред европейските лидери се наблюдава "отговорен разнобой".

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Какви са конкретните позиции и защо се забави реакцията на председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен можете да прочетете В ТАЗИ СТАТИЯ.

"Аз бих казал - не трябва да се придържаме към обща европейска позиция, а да формираме такава. Ние не сме външно тяло към ЕС, а сме част от ЕС и НАТО и трябва да участваме във формирането на тази обща позиция.", категоричен беше Соломон Паси. По думите му България има добри позиции в Иран и опитът ни трябва да бъде използван активно в този процес.

"България има опит в Иран. Страната е империя. Там се помни всичко, което се е случило някога. Винаги са ни посрещали с "ние благодарим на България" за това, че сме продавали оръжие на Иран, когато те бяха във война с Ирак. Имаме добри връзки, дипломати и посланици в страната с перфектно владеене на фарси и познание на тяхната култура. Така че България има добри наследствени знания и връзки в тази страна, които могат да бъдат привнесени в общите усилия на ЕС, доколкото те се задават на хоризонта."

Натоварен ден се очертава за премиера Бойко Борисов: в Истанбул ще го видим с президентите на Турция и Русия по време на откриването на "Турски поток", а преди това в София ще посрещне зам.-държавния секретар на САЩ Дейвид Хейл.

"Не е важно колко пъти са се срещнали, а какво са решили. Преди години американски визионери ни казаха на среща на Атлантическия съюз в САЩ, занапред няма да има външна политика без енергетика. И се оказаха прави. Вече външната политика съвпада с енергийните проекти", коментира Паси.

"Не смятам, че този поток както и да се нарече той (Турски поток или Балкански поток - бел.ред.) е добро за България. Той просто засилва влиянието на Путин в българската политика. Ние така или иначе сме зависими като мрежа за доставка и като енергийни източници от Русия. Тази зависимост в момента само се задълбочава. Аз не смятам, че това е нещо добро за България.", категоричен беше той.

"България има много конструктивна позиция в отношенията между Турция и ЕС, и така трябва да бъде. Заради геостратегическото ни положение, отношенията Анкара – Брюксел трябва да продължат да минават през София.", каза още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес