Скандалът около МВР има потенциал да размести електоралната картина, има потенциал и да окаже много негативно влияние върху коалицията ПП-ДБ и тук е важната уговорка – кой ще излезе по-малко засегнат.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Това коментира по БНР социологът Стефан Георгиев.
Още: СНИМКИ: Заедно - главният секретар на МВР, Бойко Рашков и обвинени за контрабанда
Колебаещите се да гласуват - още по-разколебани
Той напомни призивите от представители на ПП-ДБ към президента Румен Радев за това да не подписва указа за служебния кабинет. Според него всички действия и всичко, което се случва, ще води до разколебаване на периферията – хората, които се колебаят дали да гласуват.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Румяна Бъчварова: Залага се мина от напрежение
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
"Свикнахме като че ли изборите да се уплътняват от ядрата в последните няколко години. Последния път, когато сме били свидетели на малко по-висока избирателна активност, е през априлските избори 2021 г. – след протестите, първите избори, които отключиха онази въртележка. От тогава до сега между 2,6 млн. – 2,7 млн. български граждани са гласували на парламентарни избори. Обикновено на европейски избори е доста по-ниско. Тук може би ще е разковничето и анализът за това каква е практиката и стратегията на отделните политически партии и коалиции, за да могат да ги мобилизират".
Още: Премиерът дава ситуацията с главния секретар на МВР на прокуратурата, гледа акция 3 в 1
Политиците да превъзмогнат пубертета си
По думите му и обезкуражаването също е предмет на тактика. Това винаги е в интерес на тези, които се ползва с по-крепко електорално здраве, подчерта социологът.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Надежда Нейнски: Теренът се разкаля
Той отбеляза, че още по време на преговорния процес е започнала предизборната кампания. А аргументите кой с кого би бил преди или след изборите са част от говорене, което цели от една страна "зачистване на вече овехтелия и позацапан имидж на онези, които претендираха, че могат с нов морал да управляват държавата", а от друга страна е въпрос на потенциал на мобилизация, смята Стефан Георгиев. По думите му когато резултатите са обявени от ЦИК, тогава започва друг тип говорене. Социологът се надява да бъде превъзмогнат "този пубертет", за да може да има по-консистентен политически процес.