Поне два сигнала са постъпили в Централната избирателна комисия (ЦИК) от Република Молдова, свързани с купуването на гласове в полза на ДПС на последните парламентарни избори, които се проведоха на 11 юли. Това съобщава сайтът "Биволъ", като информацията беше потвърдена и пред Actualno.com от говорителя на ЦИК Цветозар Томов.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Най-подробният сигнал е подписан от председателя на СИК Александър Боримечков (БСП), Юри Раданов (ИТН) и Дмитрий Калтакчи (председател на Асоциацията на българите по света – клон гр. Тараклия, Република Молдова). В него се казва, че са регистрирани "много случаи на фотографиране на бюлетини с цел получаване на парични средства".
Според тях идеята е била в това да се предоставя снимка от смартфон на т.нар. брокери за купуване на гласове. "Въз основа на тази снимка, всеки, който я е демонстрирал на куратора, като доказателство, че е сложил гласа си за ДПС, е получил 500 молдовски леи (50 български лева)", алармират членовете на СИК.
В сигнала пише още, че след тези случаи, председателите на изборните секции са забранили влизането в кабината за гласуване със смартфон.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Александър Боримечков коментира пред "Биволъ" че пред Консулството на Република Молдова в българския районен център в Южна Молдова – гр. Тараклия, е имало паркиран автомобил, пред който гласувалите за ДПС са демонстрирали снимките си срещу заплащане на ръка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Освен Турция и Молдова обикна ДПС
Резултатите от секциите в Молдова показват, че ДПС бележи огромен ръст спрямо изборите през април - цели 250 пъти. С над 500 гласа събира около 49%.
Данните на ЦИК за Република Молдова сочат следното: общ брой на намерените в избирателните кутии бюлетини и потвърдените гласове от машинното гласуване – 1 255. Общ брой на действителните гласове – 1 058. От тях за Движение за права и свободи (ДПС) – 518. Това прави 48.96% от общия брой на действителните гласове или 41.27% от общия брой на намерените в избирателните кутии бюлетини.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
"Фактът на печелене на гласовете от ДПС се потвърждава и с това, че на миналите избори на 4 април 2021 г. ДПС спечели само 2 гласа в Република Молдова", пише в сигнала на СИК.
"Възможен ли е такъв ръст на една политическа партия в чужда страна за няколко месеца", питат риторично членовете на СИК.
"Като се има предвид всичко по-горе, молим Ви да разследвате факта за купуване и продаване на гласове в Република Молдова от партия ДПС в деня на изборите в Народното Събрание на Република България на 11 юли 2021 г.", обобщават бесарабските българи, ангажирани с изборите.
Според информацията на "Биволъ" жалбата на членовете на СИК се е забавила с поне 1 – 2 дни заради представителя на ГЕРБ. Боримечков в обяснил пред разследващия сайт, че са чакали представителят на ГЕРБ в СИК Степан Карамалак, споменат в черновата като "пълномощен на г-н Христо Христов член на ПП ГЕРБ" да получи разрешение да подпише. В крайния вариант на жалбата с подписите, публикуван от "Биволъ", обаче имената му и подписът липсват
Началникът на Главния Инспекторат на Полицията на Република Молдова в гр. Чадър-Лунга (Гагаузка Автономия) потвърждава пред "Биволъ", че тече проверка за изборни нарушения в деня на парламентарните избори в България по сигнал на секционна избирателна комисия. Той потвърди наличието на сигнал за купуване на гласове на изборите за Народното събрание на Република България.
"Да, имаме регистрация (на съответния сигнал – бел. ред.)", коментира комисар Фьодор Тодоров.
"Ще проверим сигнала, и вече след това предприемем законосъобразни действия", обобщи полицейският шеф. Той отказа да даде повече подробности, тъй като не можел да разгласява оперативни данни.
Реакцията на ЦИК
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов потвърди пред нашата медия за наличието на сигнали от Република Молдова и Федерална Република Германия (ФРГ), които следва да бъдат "препратени по компетентност до МВР и прокуратурата".
Според него досега в ЦИК е разгледан само един от сигналите, но след като бъде обсъден на следващото заседание и вторият от членовете на комисията, те ще бъдат препратени.
Томов смята, че е налице ситуацията, при която можем да говорим за изнасяне на схеми за купуване на гласове към секциите в чужбина. Той цитира данни, според който машинното гласуване е намалило поне 2-3 пъти броя на съмнителните секции с контролиран вот. Според него за разлика от 1000 подобни секции в България на предишните избори на 4 април, на 11 юли те вече са били по-малко – около 300.