Пръв от членовете на правителството се отчете вицепремиерът Гълъб Донев, който е и социален министър. Той акцентира върху направеното за пенсионерите - 120 лв. добавка за всеки, 370 лв. минимална пенсия и увеличение на останалите. Той подчерта, че преизчисляването е трайно, защото чрез ДОО са променени разпоредби в Закона за социалното осигуряване. "Тоест, това не е временно, а трайно увеличение", посочи Донев.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Той подчерта и увеличения размер на детските - 650 лв. на месец. Министър Донев припомни, че започва изплащането и на помощите за отопление.
Вицепремиерът по сигурността и министър на вътрешните работи Бойко Рашков отчете като успех нормалното провеждане на парламентарните избори, което е и сред основните задачи пред служебното правителство. "Проверени са 5600 места, за които има информация, че се извършва купуване и продаване на гласове", каза Рашков.
Той посочи и превишаването на правомощията от страна на полицейски служители по време на протестите и изрази надежда, че със съдействието на Института по психология ще се работи в посока да няма такива изяви в бъдеще.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Рашков акцентира и върху миграционния натиск. "Обърнахме изключително сериозно внимание и започнахме много сериозна работа въз основа на получена информация отвън и от нашите служби. Поставих въпроса на Съвета по сигурността при президента през август. Всички политически сили приеха проблема за засягащ националната сигурност", каза Рашков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По думите му към момента мигрантският натиск не е наложил включване на армейски сили, но МВР и МО имат готовност в 36-часов срок да противодеъстват на масово навлизане на мигранти у нас.
Вицепремиерът Атанас Пеканов очерта като успешна работата по Националния план за възстановяване и развитие, както и "11 нови проекта, 8 нови реформи, направеното за енергетиката и декарбонизацията, регионалните дисбаланси. "Отпаднаха проекти, които са търпели сериозна критика", посочи Пеканов.
Асен Василев очерта като важно постижение на финансовото министерство това, че средствата за борба с ковид заразата са осигурени. По думите му засиленият контрол от страна на държавата към по-едрите данъкоплатци е довел до по-голяма събираемост. "Бизнесът започна да работи, ръстът на събираемост е от почти 10%", каза Василев. "Това не е заслуга на Министерството на финансите или на правителството, това е заслуга на всички граждани, които са си внесли данъците в хазната", каза Василев. Той припомни съвместните акции с МРРБ, при които бяха открити "недобри практики в пътното строителство, поръчки без търг и конкурс". Василев изрази надежда, че те ще бъдат пресечени чрез контролните механизми на държавата.
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
През последните 4 месеца са предприети и мерки за подкрепа на бизнеса – 385 безлихвени кредита са над 400 млн. лв. са отпуснати. Продължило е грантовото финансиране по мярката „60/40“, разплатени са средствата за оборотен капитал към бизнеса. Василев каза още, че благодарение на няколко структурни промени в НАП и Митници допълнително около 2 млрд. лв. ще влязат в бюджета до края на годината.
Кирил Петков наблегна на 10-процентното нарастване на БВП, 4% - на нвестициите, 20% - увеличение на износа на стоки и услуги. По думите му тези цифри показват икономически растеж. Той посоми още и мерките за подкрепа на бизнеса - 2,5 млрд. лв. по новата програма за възстановяване и добави, че скоростта на усвояване е по-бърза от очакваното. "В Ловеч ще имаме скоро завод за електромобили, инвестицията е за 180 млн лв.", добави той. Петков обобщи работата по инициативата "Три морета", преговорите с Гугъл и Амазон, подписването на стартъп стандарта на ЕС, както и инициативата "Община без корупция", чрез която инвеститорите ще имат гаранция за вложените средства.
В отчета на Кирил Петков бяха споменати още промените в Българската агенция за инвестиции, провелката на язовирите, ББР с осемте компании, взели над 1 милиард лева.
В отчета на кабинета участва и образователният министър Николай Денков, който призова към спазване на ограничителните мерки и ваксинация, за да има нормален учебен процес.
Стефан Янев обобщи работата на ръководеното от него служебно правителство така: "Дадохме импулс, че заедно можем повече. Надявам се следващият парламент да излъчи правителство, което да върви в тази посока и всички ние да бъдем по-доволни от това, което имаме като управление".
"На следващия кабинет няма да му бъде лесно, с мобилизация на силите може да се продължи в същия дух. Надявам се да имаме редовно правителство до края на годината", завърши Стефан Янев.