Към 26 януари 2017 г. (датата на назначаване на служебния кабинет – бел. ред.) числеността в политическите кабинети в администрацията на Министерския съвет е 42 щатни бройки.
Още: НСИ за "Възраждане": И след 1000 страници обяснения не разбират инфлацията
Още: Борисов се отказа да е председател на външна комисия в парламента, предлага Фандъкова
Към 31 януари 2017 г. числеността на политическите кабинети в Администрацията на Министерски съвет (АМС) е също 42 щатни бройки. Към момента малка част от тях са заети, уточниха от МС.
Вчера стана ясно, че в политическия кабинет на служебния премиер Огнян Герджиков ще работят 16 души, докато при Бойко Борисов бяха 9.
На първото си заседание в понеделник служебният кабинет гласува и промени в устройствения правилник на МС. Постановлението за промените не бе качено на сайта на МС, не бе разпространена и стенограмата от заседанието.
Още: Министерството на финансите се оправда за "виртуалната опашка" на Дунав мост
Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство
От правителствената пресслужба изпратиха информация, според която “съветниците, експертите и техническите сътрудници, които ще подпомагат вицепремиерите по социални политики и по вътрешен ред и сигурност, ще са по трима”, а двамата заместник министър-председатели, които не ръководят министерства – Деница Златева и Малина Крумова, ще разполагат с 10-членни кабинети. Томислав Дончев, който също бе вицепремиер без портфейл, имаше 9-членен кабинет, отбеляза "Труд".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МЕЧ са против помощта за Украйна
Още: Денков: С бюджетите на Асен Василев успяхме да покрием критерия за инфлацията (ВИДЕО)
„Целта на приетите вчера промени в Устройствения правилник на МС и на неговата администрация е преструктуриране на наличните щатове съобразно функционалните отговорности в структурата на правителството“, обясниха днес в прессъобщение от Министерски съвет.
Actualno.com припомня, че междувременно министър-председателят Огнян Герджиков разпредели по-рано ресорите, за които ще отговарят вицепремиерите. Премиерът лично ще координира дейността на министрите на финансите и на външните работи, на държавните агенции „Разузнаване“ и „Електронно управление“, както и на Държавната агенция за българите в чужбина.
Заместник министър-председателят по социални политики и министър на здравеопазването Илко Семерджиев поема координацията на органите на изпълнителната власт във връзка с дейността на министерствата на икономиката, на енергетиката, на земеделието и храните, на околната среда и водите, на труда и социалната политика, на образованието и науката, на младежта и спорта, на културата и на туризма. В неговия ресор са държавните агенции за метрологичен и технически надзор, за закрила на детето, за стоковите борси и тържищата, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и Агенцията за ядрено регулиране.
Още: Кабинетът "Желязков" тръгва с положителен рейтинг
Вицепремиерът Семерджиев ще координира също дейностите по отношение на Националната агенция за оценяване и акредитация, Националната агенция за професионално образование и обучение, Комисията за регулиране на съобщенията, Националния компенсационен жилищен фонд и Патентното ведомство.
В ресора на заместник министър-председателя по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната Стефан Янев са министерствата на вътрешните работи, на правосъдието, на регионалното развитие и благоустройството, на транспорта, информационните технологии и съобщенията. На вицепремиера Янев също се възлага координацията на дейностите по отношение на държавните агенции „Национална сигурност“, „Технически операции“, „Архиви“, „Държавен резерв и военновременни запаси“, както и Държавната агенция за бежанците, Държавната комисия по сигурността на информацията и Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.