Служебният кабинет осигури питейна вода за Своге от резерва. Това обяви говорителят на служебния кабинет Антон Кутев по време на брифинг в Министерски съвет. Поводът е бедственото положение в Своге. То бе обявено снощи и обхваща околните села Искрец, Свидня и Церово. Причината е намален дебит на водата, идваща от река Искрецка.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Решението на Министерски съвет
Служебното правителство е разгледало като точка първа осигуряването на вода от резерва за Своге. Искането е отправено към кабинета от кризисния щаб в Своге. "Това беше гласувано и в рамките на възможностите на правителството това, което беше искано от кризисния щаб, ще бъде осигурено", уточни още Кутев.
Незабавните мерки
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Информация за ситуацията и предприетите мерки даде директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Никола Николов. "99 хил. литра питейна вода в различни разфасовки е осигурена за населението на Община Своге. Население, което по адресна регистрация, е около 12 хил. към момента", каза той, като уточни, че това е засегнатото от липса на вода, но предположи, че е доста повече предвид летния сезон и почивката на децата на село.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Гл. комисар Николов обърна внимание, че още снощи Националното сдружение на общините в Република България е реагирало активно и е подкрепило усилията на оперативния щаб за незабавно осигуряване на питейна вода. "Столична община осигури до късно вечерта около 6 кубика питейна вода", каза гл. комисар Николов. Той уточни, че с вода са помогнали още общините Гоце Делчев, Дупница, Ихтиман, Бачково, Девин, Пловдив.
Стана ясно, че на 15 места в града, се раздава питейна вода и вода за битови нужди. "Различни са цистерните предвид изискването на санитарните органи да не се допусне несертифицирана питейна вода за употреба от гражданите", добави още той.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Други мерки
Гл. комисар Николай Николов обясни, че е получено съдействието на регионалния министър за консултиране със специалисти хидрогеолози, които познават планината и са работили там. Целта е те да подскажат най-удачните варианти за възстановяване на водата. Има и друг резервен вариант, който хидрогеолозите ще изследват, а той е да се свържат с голямо подземно езеро от мрежата пещери, която е с дължина 200 км и да се реши въпросът в близко време.
Разговаряно е с шефа на НЕК "Язовир и каскади", с когото е уточнено изграденото водохващане под Петрохан да бъде изцяло насочено към село Искрец. Целта е да се възстановят водните количества в река Студена, а от там в село Искрец. Очаква се резулвтат до един-два дни.
Междувременно стана ясно, че вчера са засегнати няколко рибарници. Към момента около 40 тона риба трябва да бъде унищожена по безопасен начин, за да не представлява опасност за населението там. С тази задача са се заели Министерство на земеделието и БАБХ.