Служебният кабинет е поискал Радев да ръководи делегацията ни на върха на НАТО

27 юни 2024, 14:49 часа • 1048 | прочитания

Служебното правителство предлага президентът Румен Радев да ръководи българската делегация на срещата на върха на НАТО във Вашингтон от 9 до 11 юли.

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Това се разбра от одобрените на вчерашното заседание на Министерски съвет (на 26 юни) рамкови позиции за участието на България в срещата на държавните и правителствените ръководители на страните членки на Алианса.

Позициите не са публикувани, а приложенията са само за служебно ползване, съобщиха от правителствената пресслужба. Това се вижда в сайта на МС, където се публикуват решенията.

Какво е решил Министерски съвет?

БНР обаче съобщава, че кабинетът предлага на държавния глава да ръководи българската делегация за срещата и съобразно хода на дискусията - да изложи приетите от кабинета рамкови позиции. Президентът ще може да одобрява и утвърждава документите, представени на вниманието на държавните и правителствените ръководители, включително заключителното комюнике от срещата.

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране

Това означава, че Радев, който има различна от мнозинството натовски съюзници позиция по отношение на войната в Украйна, ще има глас при определянето на общата позиция на Алианса.

Още: Радев: "В Украйна ловят хора на улицата и насила ги карат на фронта". А как е в Русия?

Снимка: БГНЕС

Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди

Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ

Кой още отива във Вашингтон?

С правителственото решение е утвърден и състав на делегацията ни във Вашингтон. Освен президентът и премиерът Димитър Главчев, в нея са включени министърът на отбраната, началникът на отбраната, постоянният представител на България в НАТО, заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, началниците на кабинетите на президента и на премиера, трима от секретарите на президента, директори на дирекции в Министерски съвет и други служители от двете институции.

Попитан тази сутрин кой ще бъде ръководител на българската делегация на срещата на върха на НАТО, държавният глава отговори: "И това ще разберете. Има решение на Министерския съвет, предполагам. Има позиция, която позиция е изработена в МС, приета е от МС и едва след това е сведена към мен". Той не обяви повече подробности.

Припомняме, че в парламента се разрази спор между партиите кой да ни представлява във Вашингтон - Радев, чиито позиции са антиукраински, или Главчев, който е "за" оръжия и пълна подкрепа за Киев. В крайна сметка стана ясно, че и двамата отиват: За да няма сърдити: Димитър Главчев и Румен Радев заедно на срещата на върха на НАТО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес