Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Случай с телевизията на Слави Трифонов: Нарушава ли от години ЦИК закона за информацията?

18 декември 2019, 15:30 часа • 22518 прочитания

Само три са начините, по който предоставен достъп до обществена информация се изпраща до заявителя. Централната избирателна комисия обаче ползва четвърти, нерегламентиран механизъм.
Справка в сайта ѝ сочи наличие на разрешения за предоставяне на пълен или частичен достъп, съответно за отказ от 2014 година насам.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Actualno.com направи справката след решение на ЦИК, касаещо въпроси на телевизията на Слави Трифонов. Става въпрос за питания от водещ на предаването "Студио Хъ" относно местните избори и по-конкретно - за повторно въвеждане на резултати от протоколи.

През първите две години от направената справка обаче са вписани само въпросите на заявителя и съответното решение относно достъпа, не и съдържанието на информацията по същество. От 2016 година досега на сайта на ЦИК се публикуват в пълнота решенията, както и информацията до заявителя по същество. Дали това обаче не е нарушение на Закона за достъп до обществена информация?

В чл. 34, ал. 1, т. 3  (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2015 г., в сила от 12.01.2016 г.) изрично и изчерпателно са посочени механизмите, по които заявителят получава исканата информация. Тя може да му се връчи срещу подпис, тоест лично. Втори вариант - изпраща се по пощата с обратна разписка. Трети вариант - изпраща се по електронен път, когато заявителят е поискал информацията да му бъде предоставена по електронен път и е посочил адрес на електронна поща. Четвърти вариант – да се публикува в пълнота отговора на сайта на съответната институция, от която е поискан, не съществува. А ЦИК прави точно това.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Както е добре известно, медиите не само в България, а и по света, работят в конкурентна среда. Всяка се стреми към интересната новина, за да я отрази първи с цел да спечели по-голяма аудитория.   Всеки журналист (респ. медия) подготвя теми, съобразно преценката му за обществен интерес. Разработва материали, които счита, че са важни за неговите читатели, слушатели или зрители. И пак да подчертаем – стремейки се да поднесе разработката си първи. 

 

 

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Всички, които работят със Закона за достъп до обществена информация, знаят, че тя се предоставя 14 дни след поискването ѝ, не по-рано (има и приятни изключения, разбира се). Доста институции си правят оглушки и не спазват този срок. Ако пък бъде препратена до друга, тогава тече още един 14-дневен срок. Нерядко става така, че една и съща информация се съхранява в повече от една служба. Тогава те си прехвърлят отговорността взаимно. Така се губи в изчакване понякога месец, а и повече. Да не говорим за увъртания – когато предоставят частична информация или изискват уточнения от заявителя.

Но да приемем най-лекия път – тогава заявителят, ако той е журналист, каквато е най-честата практика, получава информацията 14 дни след като я е поискал. Само дотук вече имаме две седмици отсрочено публикуване (респ. излъчване) на информацията.

Но когато тя е публикувана на сайта на институцията, от която я е поискал, всеки конкурент може да я ползва, макар и недобросъвестно. И това вече е, меко казано нечестно, спрямо заявителя. Освен, че не е съобразено със закона.  

Да приемем, че съответният журналист работи в печатна медия - тогава битката в състезанието първи да информира своите читатели е тотално загубена в света на стотици интернет медии. Разработката му ще излезе едва на следващия ден, а тя може да е разпространена мълниеносно още предишния. Дори запитващият журналист да е от електронна медия, публикуваната информация в сайт, до който всички имат достъп, може да бъде използвана некоректно в същия момент от конкурентите му.

Следва вече и въпросът - може ли ЦИК да претърпи санкция за тази практика, ако е незаконна в крайна сметка и каква?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес