Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След вота на недоверие: какво следва според Конституцията?

24 юни 2022, 09:57 часа • 5858 прочитания

Кабинетът "Петков" бе свален с вот на недоверие. Така  99-ото поред правителство стана първото в България, свалено след вот на недоверие. 

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Конституцията на Република България разпорежда, че вотът на недоверие трябва да бъде приет с повече от 121 народни представители, а недоверието към кабинета "Петков" мина с подкрепата на 123 депутати, което го направи успешен.

От една страна конституционните разпоредби предвиждат, че при гласуване на недоверие на министър-председателя или на Министерския съвет, министър-председателят подава оставката на правителството, но срок не е посочен. В друг текст на Конституцията  пък се казва, че правомощията на Министерския съвет се прекратяват с гласуване на недоверие на Министерския съвет или на министър-председателя. 

Какво следва след вота на недоверие? В какъв срок трябва Петков да си подаде оставката? Дали оставката трябва да бъде гласувана от парламента? С тези въпроси от Actualno.com се обърнахме към бившия конституционен съдия Георги Марков. 

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

"Няма драма в това, че Петков не подаде веднага оставката, макар че трябваше. Ще я подаде в понеделник. Тя не се гласува и се завърта конституционната рулетка. Той продължава временно да изпълнява длъжността премиер, докато не се завърти колелото до край", каза още Марков. 

Кога президентът започва консултации за връчване на мандата за нов кабинет? Четете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес