Депутатите приеха на първо четене два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Проектозаконът на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС бе приет със 151 гласа "за" и 68 "против" ("Възраждане", БСП и ИТН). Със 113 гласа бе приет и законопроектът на Корнелия Нинова. Депутатите обаче отхвърлиха предложените промени от "Има такъв народ".
Със законопроекта се предвижда увеличаване на кръга на защитените лица, повече мерки за защита от домашно насилие, както и процедури и програма за превенция от домашно насилие. Предвижда се създаването на национална база данни на случаите на домашно насилие, както и на единен национален орган, който да координира, планира и контролира прилагането на различните политики. Проектът на БСП предвижда увеличаване на кризисните центрове за пострадали и жертви от домашно насилие.
Основен принцип в законопроекта на ДБ е, че домашно насилие може да се извършва чрез действие или бездействие. Така се въвежда задължение за близките на малтретирано лице да уведомят компетентните органи за актовете на насилие.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Улеснява се достъпът до правосъдие като се предвижда в срок до 24 часа държавните, общинските органи, лечебните заведения, юридическите лица, които осъществяват дейност по превенция и защита от домашно насилие да препратят молба, по искане на пострадалия, за образуване на производство по издаване на заповед за защита до съответния районен съд. Към момента компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по местоживеене на пострадали. Проектът предлага това да е всеки районен съд по постоянния или настоящия адрес на пострадалото лице, районният съд по мястото на извършване на насилието или друг адрес, на който пострадалият пребивава. Още: Мярка срещу домашното насилие: Забрана на насилника да контактува с жертвата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Разширява се кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита, като към извършителите се добавят: лица, на които са възложени грижи за детето или лица, на които детето е поверено; лица, които са роднини по права или по съребрена линия до четвърта степен, лицето, което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство; лице, което е съпруг или бивш съпруг на родителя.
Предвижда се още създаването на Национален съвет, като постоянно действащ колективен орган за осъществяване на държавната политика по превенция и защита от домашното насилие чрез координация, наблюдение и оценка на политиките и мерките за предотвратяване и борба с домашното насилие.
Предлага се и създаване на национална информационна система и национален регистър за случаите на домашно насилие, осъществени на територията на страната или по отношение на български граждани в чужбина, които са потърсили помощ и подкрепа. Достъп до данните в системата ще имат МВР, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за качеството на социалните услуги, Държавната агенция за закрила на детето и органите на съдебната власт.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Специализираните услуги ще се предоставят безвъзмездно на пострадалите от домашно насилие независимо дали те са изразили съгласие да сътрудничат за разкриване на извършителя. Сред тях са национална телефонна линия с единен хармонизиран телефонен номер за помощ на лица, пострадали от домашно насилие или в риск, консултативен център и защитено жилище.
Увеличават се мерките за защита, които могат да се налагат от компетентните органи:
- забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна или обикновена поща и факс, както и чрез всякакви други средства и системи за комуникация;
- забрана за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, на оръжия, на боеприпаси и на пиротехнически изделия или прекратяване на валидността на издадено разрешение за срок, определен от съда;
- задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева;
- насочване на пострадалите лица за ползване на специализирани услуги за защита, помощ и подкрепа или програми за възстановяване;
- помощ и подкрепа на деца, жертви или свидетели на насилие.
Дебатът
В хода на дебата Кристиан Вигенин от БСП обясни защо е нужно приемането на закон за защита от домашното насилие и се опита да разсее обвиненията към социалистите.
"Бих искал да кажа, че в годините БСП несправедливо беше обвинявана, че с действията и позициите си възпрепятства ефективната борба с домашното насилие. Ние неведнъж заявявахме, че опитите чрез защита от домашно насилие и на защитата на правата на жените да се прокарват спорни идеологии всъщност не решават, а задълбочават проблема".
Надежда Йорданова от ПП-ДБ призова да се загърбят политическите боричкания и да се гарантира здравето и живота на десетки. Тя посочи, че липсва гаранция и ефективна защита и в този момент, като трябва да се разшири кръгът на защита и на защитаваните лица.
"На първо място се предвижда от срока за заповедта за защита да се приспада срокът на заповедта за незабавна защита”.
От “Възраждане" заявиха, че домашно насилие съществува, но предложените законопроекти не откриват нищо ново, нито търсят и предлагат ефективни мерки за борба с него. “Двата законопроекта са идентични”, казаха от “Възраждане”. Те ще са с акцент върху жертвата, независимо че дават заявка, че се решават проблемите с превенцията. За “Възраждане” основната цел е да се разшири кръгът на социалните услуги, които ще бъдат дадени в ръцете на граждански организации.
От ГЕРБ обясниха, че все още липсва национална информационна система за домашно насилие, но на националния телефон 112 за 3 години са получени над 110 000 сигнала за домашно насилие, като пострадалите деца за миналата година са близо 1000, а за тази година, до момента, 11 са убитите жени. Екатерина Захариева обясни:
"Дори и подобрените текстове срещат абсолютно погрешна интерпретация".
Калина Константинова от ПП обвини “Възраждане” в популизъм. “Ние тук не дискутираме Истанбулска конвенция, а изменения и подобрения в закон, приет през 2005 година”, каза тя.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова уточни исторически процеси, станали през годините в Народното събрание. "Вие сте новото ПП от "Възраждане". Идвате наготово, след шестгодишна битка на БСП, носите “промяната” и след това се прегръщате с “Мутри вън”.