Темпът на модернизацията на Българската армия не съответства на предизвикателствата. Това заяви президентът Румен Радев след заседанието на КСНС по темата за въоръжените сили.
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Участниците в 5-часовото заседание се обединиха около идеята, че за модернизацията на Българската армия трябва да бъдат осигурени повече средства.
Радев изтъкна, че наред с ресурсната неосигуреност, често променящата се нормативна база също е проблем, възпрепятстващ модернизацията на армията.
"Членовете на Съвета се обединиха около позицията, че ескалацията на напрежението в Черноморския регион, нестихващите конфликти в Близкия Изток и Азия, международният тероризъм и миграционните потоци изправят страната ни пред съществени предизвикателства. Страните от региона заделят все по-голям ресурс за превъоръжаване. Процесът за придобиване на нови способности и поддържане на високотехнологични военни сили е все по-отчетлив”, заяви президентът.
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
"Темпът на модернизация на Българската армия не съответства на съвременните предизвикателства. Проектите за модернизация на видовете Въоръжени сили не се развиват балансирано. Констатирано е забавяне в изпълнението на договора за придобиване на нов боен самолет, а процедурата по проекта за придобиване на бойна машина на пехотата е прекратена. В сключените договори са неглижирани част от първоначално заложените способности в Проектите за инвестиционни разходи, приети от 44-то Народно събрание", каза още държавният глава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
"Съществен дефицит от способности се поражда от некомплекта на личен състав на Въоръжените сили, който въпреки положените през годините усилия не е превъзмогнат. Освен ресурсната неосигуреност и забавените процеси на модернизация, съществена причина за некомплекта е често променящата се нормативна база. Членовете на Съвета се обединиха около мнението, че са необходими ефективни мерки за повишаване на интереса към военната професия и преустановяване на негативната тенденция за напускане на военнослужещите", подчерта Радев.
След заседанието участниците в КСНС излязоха с предложения към изпълнителната власт. Тя трябва да предложи ускоряване на процедурите по модернизация на въоръжените сили и поддържането на техниката, да разпореди приоритизирана и ресурно осигурена инвестиционна план-програма до 2032 година и да се преодолее изоставането в техническото обезпечаване и машини.
Министерският съвет да актуализира приетия през 2017-а година Национален план за 2 на сто от БВП за армията, за да се постигне това още през 2023 година.
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Правителството да оцени възможността на създаване на целеви инвестиционен фонд за въоръжените сили е също предложение на участниците в КСНС. Те настояват също така изпълнителната власт да предприеме стъпки за приемане сато пълноправен член във Фонда на НАТО.
Изпълнителната власт трябва да предложи и промени в нормативната уредба, позволяващи ускоряване на модернизацията и поддръжката, предлагат още участниците в днешното заседание на КСНС.
"Аз не знам кого цитирате" - така лидерът на парламентарнага група на ГЕРБ Десислава Атанасова отговори на въпрос какво ще каже предвид думите на президента Румен Радев, че армията е системно недофинансирана в предишните дейности. Тя изтъкна сделката за F-16 като успех на управлението на Борисов, който преди това бил немислим. И заговори как летището "Граф Игнатиево" не е подготвено да посрещне F-16.