Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След КСНС: Съгласие за повече пари за армията

15 февруари 2022, 19:36 часа • 2868 прочитания

Темпът на модернизацията на Българската армия не съответства на предизвикателствата. Това заяви президентът Румен Радев след заседанието на КСНС по темата за въоръжените сили.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Участниците в 5-часовото заседание се обединиха около идеята, че за модернизацията на Българската армия трябва да бъдат осигурени повече средства.

Радев изтъкна, че наред с ресурсната неосигуреност, често променящата се нормативна база също е проблем, възпрепятстващ модернизацията на армията.

"Членовете на Съвета се обединиха около позицията, че ескалацията на напрежението в Черноморския регион, нестихващите конфликти в Близкия Изток и Азия, международният тероризъм и миграционните потоци изправят страната ни пред съществени предизвикателства. Страните от региона заделят все по-голям ресурс за превъоръжаване. Процесът за придобиване на нови способности и поддържане на високотехнологични военни сили е все по-отчетлив”, заяви президентът.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

"Темпът на модернизация на Българската армия не съответства на съвременните предизвикателства. Проектите за модернизация на видовете Въоръжени сили не се развиват балансирано. Констатирано е забавяне в изпълнението на договора за придобиване на нов боен самолет, а процедурата по проекта за придобиване на бойна машина на пехотата е прекратена. В сключените договори са неглижирани част от първоначално заложените способности в Проектите за инвестиционни разходи, приети от 44-то Народно събрание", каза още държавният глава.

"Съществен дефицит от способности се поражда от некомплекта на личен състав на Въоръжените сили, който въпреки положените през годините усилия не е превъзмогнат. Освен ресурсната неосигуреност и забавените процеси на модернизация, съществена причина за некомплекта е често променящата се нормативна база. Членовете на Съвета се обединиха около мнението, че са необходими ефективни мерки за повишаване на интереса към военната професия и преустановяване на негативната тенденция за напускане на военнослужещите", подчерта Радев.

След заседанието участниците в КСНС излязоха с предложения към изпълнителната власт. Тя трябва да предложи ускоряване на процедурите по модернизация на въоръжените сили и поддържането на техниката, да разпореди приоритизирана и ресурно осигурена инвестиционна план-програма до 2032 година и да се преодолее изоставането в техническото обезпечаване и машини.

Министерският съвет да актуализира приетия през 2017-а година Национален план за 2 на сто от БВП за армията, за да се постигне това още през 2023 година.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Правителството да оцени възможността на създаване на целеви инвестиционен фонд за въоръжените сили е също предложение на участниците в КСНС. Те настояват също така изпълнителната власт да предприеме стъпки за приемане сато пълноправен член във Фонда на НАТО.

Изпълнителната власт трябва да предложи и промени в нормативната уредба, позволяващи ускоряване на модернизацията и поддръжката, предлагат още участниците в днешното заседание на КСНС.

"Аз не знам кого цитирате" - така лидерът на парламентарнага група на ГЕРБ Десислава Атанасова отговори на въпрос какво ще каже предвид думите на президента Румен Радев, че армията е системно недофинансирана в предишните дейности. Тя изтъкна сделката за F-16 като успех на управлението на Борисов, който преди това бил немислим. И заговори как летището "Граф Игнатиево" не е подготвено да посрещне F-16.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес