Преговорите с РС Македония занапред няма да се обвързват със срокове, а с конкретни резултати. България очаква да се спазват правата на македонските българи, както и подписаният Договор между двете страни.
Това заяви президентът Румен Радев след петчасовото заседание на КСНС по въпроса за преговорите с РС Македония.
"Костатирано беше, че в продължение на 4 години страната кандидат не направи необходимото за неговото изпълнение, както и не дава гаранции за изпълнението му", посочи Румен Радев.
"България първа в света призна Северна Македония като новосъздадена държава. България никога не отрича правото на македонските граждани да се самоопределят на база собствено самосъзнание, както и да ползват езика си според Конституцията на страната", каза още той.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"В същото време България държи за спазването на правата на македонските българи. 120 000 са българските граждани, които са и граждани на ЕС", каза още президентът и посочи, че ескалират публичните атаки срещу тях. "Правата на македонските българи не могат да бъдат предмет на преговори", подчерта Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
По отделните ресори ще бъдат предложени съвместни двустранни работни групи, които да преговарят по отделни проекти, сред които приоритет е Коридор №8 като единен проект в неговата цялост - магистрала, жп линия, енергийна и дигитална свързаност.
Преди 30 г. България първа в света призна днешна Северна Македония като новосъздадена независима държава. България никога не е и не отрича правото на македонските гражданите да се самоопределят на база собственото си самосъзнание. Но държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите народи там, изрично записани в тяхната конституция, каза Радев.
"Участниците в КСНС се обединиха около мнението, че са необходими всеобхватни, целенасочени и ресурсно осигурени действия за възобновяване на доверието и активизиране на двустранното сътрудничество във всички области на обществен интерес", посочи той.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
"От особено значение са проектите, осигуряващи транспортна, дигитална и енергийна свързаност с акцент Коридор N8. Това ще допринесе за преодоляване на застоя между двете държави и ще даде импулс за ускоряване на преговорния процес", подчерта президентът.
КСНС отбелязва и постигнатото до момента в преговорния процес. В някои сфери се очертава възможност за постигането на съгласие.