Със 123 гласа "за" и 36 гласа "против" депутатите приеха само заглавието на законопроекта за Изборния кодекс, с който се връща хартиеното гласуване.
Тази сутрин депутатите приеха да вкарат за разглеждане Законопроекта за промените в Изборния кодекс в дневния ред на заседанието си. Почти цялото заседание днес премина под знака на караници и скандали, като се стигна до там председателстващият Йордан Цонев от ДПС отстрани от зала Настимир Ананиев от ПП за едно заседание.
От "Продължаваме промяната" залагат на процедурни хватки, за да бойкотират промените, като след 3 часа дебати времето стигна само за заглавието. Още по темата: "Мъки и проблеми": Какво следва при връщането на хартиената бюлетина
В началото на дебатите Николай Денков от ПП предложи промените в Изборния кодекс да се наричат "Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс с цел осигуряване на контрол върху вота на избирателите от страна на партийните централи".
Председателят на ГЕРБ Десислава Атанасова отговори на бавенето на време, че от партията на Бойко Борисов ще оттеглят спорните предложения в Изборния кодекс и те няма да получат подкрепа от тяхната група.
"Декларираното от вас желание за оттеглянето на поправките не са нищо друго, освен едно отмъщение към българите в чужбина и Обществения съвет, който буквално схруска предложението на ГЕРБ за ИК", заяви Радостин Василев от ПП.
Мирослав Иванов от партията на Асен Василев и Кирил петков отбеляза, че от над 50 предложения, които ГЕРБ-СДС са направили, е имало мотиви по-малко от една страница. "Ние поискахме създаване на временна комисия, която да обсъди всички предложения", напомни той. Иванов посочи: "Борисов заяви, че ще подкрепи такава комисия. От вашето поведение става ясно едно, колко точно тежи думата на вашия председател и колко може да й се вярва?", попита той.
Последва и отговор от Десислава Атанасова от ГЕРБ, която напомни, че те са съгласни временна комисия да обсъжда предложения като например район "Чужбина", данните от гражданска регистрация, които са налични в ГРАО и др. "По дебат по същество, експертен, ще участваме. Думата на председателя на нашата партия е ясна - ще участваме в подобна комисия", подчерта тя.
Надежда Йорданова от ДБ се намеси в спора и заяви: "Това, което ние обсъждаме трябва да се нарече "Закон за взривяване на доверието в изборния процес". Тя поясни, че е явно в обществото има разделение по предложенията, затова са предложили създаване на временна комисия. "Обърнете внимание кога ние внесохме предложения за промени в ИК - 31 октомври, след като беше насрочена правна комисия и след като ИК беше включен в дневния ред", отбеляза тя.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък заяви, че условие за правителство вече не е борбата с корупцията, отстраняването на Гешев, социалната програма на БСП, а Изборният кодекс. Тя посочи, че 47% от хората искат хартия.
"Г-жо Нинова, вие много добре знаете, че в тази сграда някой каза „ще гласувам с ДПС и с ГЕРБ, и дори с дявола, ако това ще ми донесе още 15 депутати" обърна се Кирил Петков към нея.
Той заяви, че от БСП е имало "хора със съвест", които са гарантирали, че предложението за връщането на хартиената бюлетина няма да мине, защото тя е лесно манипулируема.
"Едновременно с това ние знаем, че и в момента има такива хора във вашата парламентарна група, но вие заглушавате гласа им да не могат да се противопоставят срещу тази кражба с вота на българските граждани", каза още той.