Коалиция „За да остане природа в България“ заплаши с протест, ако парламентът приеме „скандални поправки“ в Закона за горите. Според нея предложенията за промени приличат много на т.нар. поправка „Витоша ски“, внесена през 2011 г. по времето на първото правителство на ГЕРБ и отменена след многохилядни демонстрации, блокада на Орлов мост и вето на президента Росен Плевнелиев.
Тази седмица, между първо и второ четене на Закона за изменение на Закона за горите, представители на ДПС и “Български възход” са внесли ред предложения в Комисията по земеделие към Народното събрание. Ако те се приемат, "ще нанесат тежък удар върху системата на горите", алармират от Коалиция “За да остане природа в България”, в която членуват WWF България, Грийнпийс България и още десетки организации, сдружения и федерации.
"Спешно и на тъмно се готвят промени, които биха разрешили строителство за негорски цели в горите (например ски писти и влекове), без да се променя статута на горската територия, биха ощетили горските предприятия и стопаните на гори, биха довели до повече незаконни сечи", аргументират се от коалицията.
Конкретните предложения са за:
• Разрешаване на сеч на немаркирани дървета;
• Разрешаване на сеч без издадено позволително за сеч;
• Разрешаване на строителство в горските територии за негорскостопански цели без промяна на предназначението на територията;
• Премахване на плащанията за екосистемни услуги от горите;
• Премахване на областните планове за развитие на горските територии;
• Прехвърляне на 5% от акумулираните средства във фонд „Инвестиции в горите“ на държавните горски предприятия на общините.
Защо тези промени са опасни за природата и гражданите?
• Разрешаването на сеч на немаркирани дървета и сеч без издадено позволително ще компрометира съществуващата система за опазване и контрол в горските територии и ще доведе до множество незаконни сечи.
Ето как тълкуват поправките от коалицията:
• Допускането на строителство за негорски цели в горските територии без промяна на предназначението им представлява схема за държавна помощ. Тази промяна прилича на поправката Витоша ски в същия закон от 2011 година. Припомняме, че тогава МС внесе проектозакон, според който без промяна на статута на горите, в тях се допускаше строителството на стълбове за лифтове и влекове и ски писти.
• Плащането за екосистемни услуги е част от европейските политики и трябва да бъде въведено от страните членки до 2025 г. То е метод за възнаграждаване на стопаните на ценни територии за това, че земите им се ползват по определен (щадящ природата) начин, който, в крайна сметка, е в полза на всички нас.
• Областните планове за развитие на горските територии са заложени в Закона за горите с две цели – да намалят административния натиск върху собствениците на гори и да регламентират плащанията за екосистемни услуги от горите. Премахването на тези планове ще запази административния натиск и ще продължи да затруднява дейността на компетентните органи по околна среда.
• Предложеното прехвърляне на 5 % от средствата на фонд „Инвестиции в горите“ на общините в повечето от случаите би означавало буквално хвърлянето на тези пари на вятъра. Повече от 90% от българските общини нямат практика за инвестиции в горите. Всъщност, голяма част от тях изобщо нямат собствени горски територии. Това означава, че за да извършат каквито и да било инвестиции в горите, те ще трябва да искат разрешения от държавните горски предприятия, от чиито фондове са получили средствата.
Следващото заседание на Комисията по земеделието, храните и горите е планирано за утре - 25 януари. Представители на Коалиция “За да остане природа в България” също ще присъстват. "Ако скандалните поправки бъдат приети, ще последват протестни действия", обявиха от коалицията.
"Промени в горския сектор са нужни. Но винаги когато се отвори Законът за горите, за да се направят необходими промени в услуга на природата и хората, следва порой от предложения за изменение, които целят единствено унищожаване на природата в името на частни интереси. Днес отново сме свидетели на такова посегателство. С това ли ще запомним вече отиващия си Парламент?!?", завършва позицията на "За да остане природа в България".