Как се отчитат гласовете от секционните избирателни комисии? Този въпрос постави асеновградчанката Райна Георгиева, чийто вот не е отчетен. Тя разказва как в деня на местни избори 2019 г. е упражнила правото си на глас в секция №20 в Асеновград. След публикуването на протоколите в сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК) жената видяла, че преференциалният ѝ вот липсва. Как ще го докаже?
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
В протокола не е вписана нито една преференция за съответния кандидат и изобщо за партията. Срещу номера и името на кандидатите записаното число е 0. В графата невалидни бюлетини също сумата е нулева. Така се оказало, че в секция №20 в Асеновград определената партия и кандидат за общински съветник нямат нито един глас. Засега не става ясно дали и други хора са гласували за същите кандидатирали се за местна власт и съответно и техните гласове да ги няма вписани в протокола.
Райна Георгиева е учител в асеновградско училище, от години се занимава с обучение на деца и притежава немалък стаж в образователната сфера. Тя е абсолютно категорична, че е отбелязала правилно бюлетината. "Аз не съм възрастен или неграмотен човек, който не е наясно с гласуването. Винаги съм била прецизна във всичко. 100% съм сигурна, че не може да съм сгрешила. А дори и да съм направила грешка, бюлетината следва да е невалидна. Но в никакъв случай не съм отбелязала друг номер", обяснява асеновградчанката. И допълва, че "по подобна схема може да се съмняваме в истинността на резултатите и дали вотът не би могъл да бъде манипулиран".
Пред Actualno.com Райна изрази възмущението си, че точно подобни случаи отказват голяма част от българския народ да отиде до урните и това води до ниската избирателна активност. С риск да разкрие тайната на вота си, жената подаде писмена жалба до Общинската избирателна комисия (ОИК) в Асеновград и до ЦИК, като приложи сканираните протоколи с нулевите резултати. Днес се очаква членовете на ОИК да се произнесат с решение. Искането на Райна Георгиева е да бъде отворен чувалът с бюлетините от секция №20 в Асеновград и в нейно присъствие да бъде извършено повторно преброяване.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Жената настоява в случай, че грешката се докаже, да бъдат подведени под отговорност виновните. Райна заяви твърдо, че ако проблемът не бъде взет под внимание и разрешен от ОИК или ЦИК, ще подаде жалба и до Административен съд с настояване за повторно преброяване. А ако и това не помогне, тя е категорична, че ще заведе дело в Европейския съд по правата на човека, тъй като чрез неотчитането на вота ѝ е нарушено именно човешкото ѝ право на глас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Същият проблем възникна и в Габрово, където общински съветник, гласувал за себе си преференциално, не откри отчетен гласа си в протокола на съответната секция.