Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикатите са против удължителен бюджет

31 октомври 2022, 12:37 часа • 4066 прочитания

Синдикатите КНСБ и КТ"Подкрепа" са против законопроекта за удължителен бюджет, а правителството и работодателите са "за". Това стана ясно на днешното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), с точка единствена - предложението на правителството бюдеж 2022 да се прилага и догодина. 

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен

Финансовият министър Росица Велкова представи аргументите на служебния кабинет. "Бюджетът е финансов план, който е израз на управленската програма на сформирано мнозинство", подчерта Велкова. На служебно правителство е приемана само актуализация, затова тя предлага удължителен бюджет.

Социалните мерките в бюджета се запазват непроменени. Всички плащания по Плана за възстановяване също се запазват. Здравният министър Асен Меджидиев коментира, че с удължителен бюджет ще се осигурят социалните плащания и други плащания. Гарантира се устойчивост на разходите и мерките за преодоляване на ковид - допълнителни плащания към спешните медици и закупуването на ваксини срещу коронавирус.

Още: Любомир Дацов за „Отговорите“: Приемането на т.нар. удължителен закон за бюджета е добро решение (ВИДЕО)

Още: Премиерът след среща с председателя на ЕП: Членството на България в еврозоната ще е предимство за Европа

Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение

Социалният министър Лазар Лазаров също защити предложението на Велкова. Със законопроекта се създават условия да продължат социалните мерки, коментира той и развенча митовете, че ще има намаление на социални и осигурителни плащания. С 22% ще е по-висока линията на бедност и така ще има и по-високи социални плащания.

Васил Велев, президент на Асоциацията на индустриалния капитал в България(АИКБ) обяви, че подкрепя предложенията на правителството. "Това е единствено правилният подход, а всякакъв друг подход крие много рискове", смята Велев. АИКБ остава зад членството на страната ни в Еврозоната. Подкрепа дойде и от Българската стопанска камара(БСК). Разумно според тях е удължаването на мерките за подкрепа на бизнеса. Българската търговско промишлена палата(БТПП) застават зад опасенията и аргументите на служебния кабинет. Бизнесът е против безразборното харчене на средства, за да не бъде вкарана страната ни в криза. За Камарата на работодателите и индустриалците в България(КРИБ) удължителен бюджет е разумен подход до сформирането на редовно правителство.

КНСБ обаче е против законопроект за удължителен бюджет. Това щяло да създаде несигурност във всички икономически субекти. Синдикатите настояват за дефиниция за енергийна бедност. Затова и КНСБ иска предложен бюджет, за да се компенсират доходите заради инфлацията. За КТ "Подкрепа" удължителен бюджет е най-лошият вариант, а изпълнителната власт е трябвало да подходи по-смело. Според Ваня Григорова никое правителство не иска да укрепи държавността. Спазване на критериите от Маастрихт не трябва да е за сметка на обедняването на хората, по думите й. "Според нас правителството трябваше да подходи по-смело и да предложи горещият картоф на законодателната власт за приемането на нов бюджет", смятат от синдиката. За тях замразяването на минималната работна заплата, неприемането на актуализацията, АПИ, БАБХ, РЗИ и т.н. са ощетени също с ниски заплати, след като няма нови параметри, а остават същите като тазгодишните.

Няма да има намалени плащания, отново увери след заседанието Лазар Лазаров. Че ще се запазят плащанията потвърди и финансовият министър Росица Велкова.

Още: Радев, Борисов, Пеевски: Кой спечели и кой остана в изолация с новия кабинет? Говори Светлин Тачев (ВИДЕО)

Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес