"Утре или вдругиден е има коалиционен съвет, на който ще обсъдим по-спокойно, без натиск евентуалните промени в кабинета и най-вече изпълнението на програмата за общи действия до края на мандата. Тепърва ще ги обсъждаме и се разбрахме да не коментираме. Освен това и министър-председателя го няма. Не е изключено нищо – обсъждахме оставки на министри, обсъждахме и оставка на министър-председателят.", коментира Симеонов.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Правителство без Бойко Борисов възможно ли е – нищо невъзможно няма, отговори Симеонов, но не каза има ли обсъждан негов заместник. Относно тезата, че премиерът ще остане в сянка и ще управлява новия кабинет - лидерът на НФСБ коментира: "Ами по тази логика да не правим нищо, винаги има подозрения. Психологията на българина е да дава повече достоверност на спекулациите, а не на фактите."
Той не коментира и кой е най-вероятният сценарий. Но категорично отговори, че не би станал премиер: " Не, Не мисля че ще имам тази подкрепа, която трябва да имам. Осъзнавам, че след акцията, подкрепена с парите на Божков, през 2018г. и след моята оставка, имиджът ми пострада сериозно", каза той.
ГЕРБ обсъжда три варианта за оттегляне на Бойко Борисов
Симеонов отново повтори тезата си, че Владислав Горанов е един от "малкото успешни финансови министри на Прехода", но отказа да коментира другите две, поискани оставки от премиера Борисов - на вътрешния министър Младен Маринов и на икономическия - Емил Караниколов. "За останалите двама нека не коментираме преди Коалиционния съвет. Имам мнение, но сме екипно управление, трябва да се съобразим.", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Симеонов призна: "Понякога премиерът някак си се самозабравя и налага своето мнение или го изказва и взема решение без нас, което не е редно."
Профилът на протестиращите: "Според мен, тези протестиращи не могат да бъдат определящи като анализ на общественото поведение или отношение. Хората, които работят и създават икономика, не ги виждам на тези протести. На тях виждам на първо място партийни групички, нереализирали амбициите си за власт, втората - управлявани от Дубай – ултраси, с наркотици по джобовете, готови на крайни действия. Третата група – т.нар. лузъри – недоволни от живота си. Четвъртата група – студентите- които почиват заради затворените университети – искат да си направят някакви селфита, да покажат политическа активност. Айде като се върнат окончателно да се бъркат политиката и да създават наклон на държавата.", каза Валери Симеонов.
Аз съм човек от провинцията, човек реалист и не можете да ме упрекнете, че живея в небесата. Всяка седмица съм в Бургас, обясни наблюденията си той.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Последното, с което трябва да е предмет на разговор, това са хаотичните искания на протестиращите. Те не са еднородна група, включително има хора върнали се от чужбина. Това са хора, които в голяма част се чудят как да уплътнят времето си. Виждаме на улицата хиляди, а вчера беше провал. Там видяхме много хора, които се въргаляха на плажни кърпи, говореха си, пушеха, държаха си велосипедите.", каза Симеонов.
Аз имам своето право да се отнасям така както преценя. Такъв тип протести не постигат нищо, освен да ограничават правата на другите хора. Не могат някакви хора, които се въргалят на плажни кърпи да ме ограничават, категоричен беше той.
"Няма документ с техните искания. Те се пишат и се носят. Да сте чули нещо досега. Най-различни хора говорят и така."
С Христо Иванов винаги сме имали нормален диалог, но сега не чувам той какво иска - оставката на вътрешния министър зарадо Росенец, каза водещата. Защо Росенец?, попита Симеонов. Няма да влизам в коментиране на тези, които даже не са формулирали искания.Например, на какво основание се иска оставката на главния прокурор. Няма аргументи, смени рязко темата Симеонов.
Акцията в Президентството не беше показна. Когато прокуратурата трябва да си свърши работа и да намери доказателства, тя трябва да извърши съответните обиски. Как да го установи, чрез проверки на място. Какво се проверява – обикновено – дома и работното място – на тези двама е Президентството, то няма специален статут. Ако не бяха отишли по 10 души за проверката, а по двама прокурори, ще ги попитат за каккво се дошли – да проверим едни кабинети – седнете и изчакайте – и през това време всичко може да се скрие. Не се прави така. Нито се влиза с автомати, нито с калашници. Създава се лъжливо впечатление, че президентството е било атакувано от тежко въоръжена техника.", каза Симеонов. Изопачава се работата на прокуратурата - а тя е законова, подчерта той.
Вие например знаете ли защо се протестира пред БНТ?, попита Симеонов водещата Христина Христова. "Аз ги виждам, тук има всякакви хора. Националната телевизия не е враг, тя е и моя. И аз искам да не се посяга на сериозната обществена телевизия, където се дава дума на всички, включително и на мен. А не идвайки да се оглеждам дали няма да ме удари някой камък. Това са ненормални ексцесии. Не може Националната телевизия да бъде заложник на уличния натиск.", каза още Симеонов.
За парите на Европа:
"Не се чувствам като давещ се, нито виждам такова настроение в моите колеги. Реалните факти са, че бюджетът на ЕС е намален заради излизането на Великобритания, но нека поне за малко да се порадваме, че за България има повече средства", коментира Симеонов.
Трябва да се усвояват съобразно правилата. "Имало е нарушения, имало е санкции. Ще има тъй като хората имат интерес да получат повече пари срещу по-малко работа. Ще има работа за поркуратурата. Няма да идеализираме картината. Кто във всички страни", каза той.
"Има много здрав смисъл да се намали размерът на грантовете. Помощи без изисквания. Тея грантове – това са подаръци, дарения. Те и в национален и в световен мащаб не предизвикват никаква икономическа активност. По-добре научи бедния да лови риба, вместо да го нахраниш.", категоричен беше Симеонов.