За всички е ясно, че е време за промяна. Не толкова на личности, колкото на стила на управление и политически практики. Това заяви Симеон Сакскобургготски в обръщение към българите по случай Деня на независимостта 22 септември.
"Не можем и не бива да затворим очи пред множеството нередности във функционирането на администрацията. Не можем да подминем и очебийни корупционни явления или необходимостта от модернизация в съдебната власт", казва още Симеон.
Според него е време за обединение и за привличане на подкрепа за България чрез излъчване на позитивни сигнали: "Ниският външен дълг, по който България е на второ място в ЕС след Естония, присъединяването ни към валутния механизъм (ERM-2), са несъмнено големи успехи, с които ставаме привлекателни за външни инвеститори. Но както знаем, капиталите се страхуват от непредвидени политически обрати и послания за неконтролируема корупция."
Симеон Сакскобургготски се обявява и в подкрепа на протестите, като изтъква, че "общественото негодувание е коректив на управлението". По думите му протестират много млади хора, като голяма част от тях работят в чужбина, за да подпомагат семействата си.
"Като бивш изгнаник, винаги съм апелирал сред българските общности в чужбина за по-скорошното им завръщане в Родината, която се нуждае от тях. Ще ги върнем ли, като им казваме, че тяхното мнение е без значение?", пита бившият премиер. "Заглушаването на критичните гласове е типично за тоталитарните режими, които ние преживяхме, осъдихме и оставихме с радост назад", се казва още в обръщението.
Сакскобургготски призовава "да не заблуждаваме Европа, да не потулваме тромавото и неефективно усвояване на кохезионните фондове, да не украсяваме докладите за напредък в дадена област. Това означава най-вече да лъжем себе си. Ето и сега, ЕС ще ни предостави близо 30 млрд. евро, 7,7 млрд. от които безвъзмездно, но срещу конкретни изисквания, не просто подарени пари – инвестиции чрез проекти в области като екология, дигитална трансформация, устойчива заетост. Все политики, за които младите апелират."
В обръщението на царя личи и неприкрита подкрепа към протестите и към исканията за промяна: "Недоволните протестиращи имат право да искат промяна и управляващите е редно да отговорят с адекватни мерки. Ако просто се смени един кабинет с друг, без обаче да се премахнат вредните политически практики, които опорочават демократичния процес у нас, дълго време ще губим енергия в политически кризи."