СЕМ се самосезира във връзка с предизборния клип на ПП ДОСТ. Това каза председателят на СЕМ Мария Стоянова във връзка с предизборния клип на ДОСТ и дали той нарушава правилата на предизборната кампания.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
„Съветът за електронни медии се самосезира във връзка с предизборен клип, излъчван по БНТ. В него в общ план се вижда посланика на Р Турция в България г-н Сюлейман Гьокче в инструментариума, който разполага регулаторът по съдържанието, а именно Закона за Радиото и телевизията и ИК, трудно може да се приложи в този казус. Въпреки това тази смущаваща проява на представител на чужда държава в предизборен клип на българска партия по време на българска кампания за избор на Парламент ни задължава да сезираме ЦИК", коментира тя.
На въпрос как определя тази проява, но не като председател на СЕМ, а в качеството си на дългогодишен журналист, Стоянова коментира: "Ясно е, че участници на официални представители на други държави, дори и партньорски, не могат да бъдат оставени без последствие. Тук реакцията обаче трябва да бъде законово основана и за нея Законът за радио и телевизия и Изборният кодекс на Р България не са приложими. Има обаче Виенска конвенция, която урежда статута на дипломатическите представители, а както и международно право. В този смисъл компетентността в тези две области е в правомощията на МВнР и изпълнителната власт като цяло".
Във връзка с предложение от страна на европейски държави да се забрани агитацията на териториите им за предстоящия референдум в Турция, като дългогодишен журналист Стоянова коментира: „Като журналист, който дълги години се е занимавал с външна политика ми е ясно, че никога не е безпроблемно, когато представители на чужди държави се включват в предизборни кампании в други страни. Кампанията в Турция е за референдум, който трябва да проведе на 15 април и неговата цел ще бъде установяването на президентска република, която значително ще се разминава с представите за демокрацията - Турция такава каквато сме имали досега“.
„Турция е на път да се превърне в една автократична държава и това го казвам не като председател на СЕМ, а именно като журналист, който дълги години е следил външната политика“, добави тя, цитирана от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Стоянова уточни, че Холандия и Австрия са две от държавите, които забраниха на турски официални представители да правят агитация на териториите им. Тя допълни, че във Федералната република въпросът е изключително спорен. „Предизвиква вече по върховете и на официален Берлин, и на официална Анкара открито прехвърляне на стрели. Берлин реагира суверенно и трезво като се старае да не се поддава на провокациите от страна на най-високия връх в Турция, а именно Реджеп Тайип Ердоган, защото в Германия беше забранена проявата на двама министри, масова проява и среща с турската общност. Това беше третирано от Реджеп Тайип Ердоган като проява на нацистко наследство едва ли не, което няма как да бъде оставено некоментирано и канцлерът на Федералната република вчера категорично го отхвърли“, добави Мария Стоянова.
„Ясно е, че Турция се опитва по някакъв начин от предстоящия референдум да прехвърли вниманието върху нещо друго, в случая конфликти с европейски държави. Това са неща обаче, които трябва да бъдат взети под внимание много сериозно и неслучайно и във Федералната република има гласове, които зоват за това на европейско равнище да се вземе решение как да се подходи в тази ситуация“, каза още тя.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК